Modus | Home page

Úspěchy našich členů - tentokrát z Libereckého kraje

Novinka

Když se řekne "nano", velká část Liberečanů a lidí z širšího okolí je okamžitě v obraze. 


Opět se můžeme pochlubit úspěchem člena NCA. Na Portále věda a výzkum pod Ještědem (1012plus) byl zveřejněný zajímavý článek o nanovláknech a jejich důležité roli v dnes nelehké koronavirové době. 

 

Menší ochutnávku článku Vám přinášíme níže, ale rozhodně si nenechte ujít celý článek. 

 

 

 

Když se řekne nano, velká část Liberečanů a lidí z širšího okolí je okamžitě v obraze. Nanotechnologie mají v regionu zvučné jméno i takřka dvacet let poté, co tým profesora Oldřicha Jirsáka na Technické univerzitě objevil způsob jejich průmyslové výroby. Světový patent se v kraji nerodí každý den. Loni na jaře jsme si v praxi vyzkoušeli, k čemu je dobré mít špičkové technologie takříkajíc na dosah ruky. Narychlo sestavená výrobní linka na univerzitě chrlila nanovlákenné filtry do roušek především pro zdravotníky v době, kdy celý svět stál v Číně fronty na nedostatkový zdravotnický materiál.

 

O rok později už nedostatkem respirátorů a roušek netrpíme. „Na trhu se však vyskytují ochranné pomůcky značně kolísavé kvality. Rozdíly v použitých materiálech jsou asi takové, jako mezi hrubým drátěným plotem a jemnou drátěnou sítí proti hmyzu. Když si představíme kapénky viru jako komára, bude jasné, že velká oka plotu ho nezastaví, jemná síť ano. A jako onu síť si lze představit nanovlákenné roušky, které mají nejvyšší stupeň ochrany. Neprojdou skrz ně nečistoty, bakterie ani kapénky s viry,” říká Luboš Komárek, předseda představenstva klastrové organizace Nanoprogress. Filtrace byla ostatně jednou z významných aplikačních oblastí nanotechnologií ještě před vynálezem průmyslové výroby nanovláken. „Rusové vyráběli nanofiltry pro potřeby Rudé armády již za druhé světové války,” uvádí v podcastu Region, který mění svět profesor David Lukáš z TUL, jeden z otců světového patentu z Liberce. Dodává, že tehdy v Rusku šlo o výrobu v laboratorních podmínkách. Nákladnou a pomalou. Dnes lze díky řadě patentů a dlouholetému výzkumu a vývoji, v němž se angažuje jak univerzita, tak významnou měrou i Nanoprogress, chrlit nanovlákenný materiál v řádech desítek kilometrů. Děje se tak i přímo ve městě pod Ještědem.

.........

 

Více se dočtete zde

 

------------------------------------------------------

Nanotechnologické odvětví spojuje klastr Nanoprogress. Jeho členská základna čítá zhruba padesátku subjektů o síle více než desítky tisíc zaměstnanců a obratu přes dvě stě milionů EUR. Do výzkumu a vývoje českého nanotechnologického odvětví a do rozšíření technologické základny pomohl přivést téměř miliardu korun. Kolektivní výzkum řízený klastrem Nanoprogress byl významně podpořen dotačními tituly Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost s názvem „Spolupráce – Klastry“. Tento program je klíčovým prvkem podpory českých klastrových organizací a spadá pod gesci Ministerstva průmyslu a obchodu.

 

 

Zdroj: 1012plus.cz