ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE PROJEKTU GODANUBIO „BIOEKONOMIKA V PERSPEKTIVĚ CIRKULÁRNÍ EKONOMIKY V SRBSKU“
V měsíci listopadu se zástupci NCA zúčastnili závěrečné konference projektu GoDanuBio zaměřené na rozvoj cirkulární bioekonomiky a obnovitelných biologických zdrojů (OBZ) v zemích Dunajského regionu, která se konala v Srbsku.
Akce byla rovněž ohlédnutím na několikaleté úsilí partnerů projektu v osvětě o bioekonomice na domácí půdě, jejich spolupráci na společných projektových úkolech, výměnu zkušeností s úspěšnými projekty v oblasti bioekonomiky a na přínosy lokálních bioekonomických řešení pro rozvoj venkova v jednotlivých zapojených zemích.
Konference se věnovala příkladům dobré praxe v sektoru cirkulární bioekonomiky v Srbsku, které zažívá boom firem využívajících OBZ v různých hospodářských odvětvích s možností financování podnikatelských záměrů z předvstupních evropských fondů. Srbská vláda se snaží podporovat inovace a nápady v této oblasti, o čemž svědčí i nově založený Bioekonomický klastr v regionu Vojvodina. Také v sousedním Slovinsku se zvyšuje zájem vlády a zákonodárců o oblast udržitelného rozvoje a bioekonomiky. Obě země mají k dispozici různé možnosti, včetně finanční podpory pro různé kategorie podniků. V úvodním bloku vystoupila také zástupkyně DG Research & Innovation Evropské komise, paní Laura Värpina, z útvaru Bioekonomika a potravinový systém. Evropská komise podporuje cirkulární bioekonomiku jak přijetím Evropské bioekonomické strategie v r. 2018, tak plněním jejího akčního plánu.
Aktivita, angažovanost a nadšení zástupců vlády, regionů či lokálních municipalit ve prospěch bioekonomiky nejen Srbska, ale také dalších balkánských zemí, by mohla být inspirací i pro zákonodárce v České republice, kteří v posledních letech začínají vnímat důležitost bioekonomiky a potřebu vyššího zabezpečení a využívání OBZ, ale zatím jsou konkrétní kroky a opatření na podporu firem, univerzit, výzkumných ústavů a dalších aktérů v oblasti bioekonomiky v nedohlednu.
Donedávna byla oblast cirkulární bioekonomiky a OBZ v České republice téměř přehlížena a jedinými aktéry na tomto poli jsou bioekonomické iniciativy „zdola“, jako je Platforma pro bioekonomiku ČR při České zemědělské univerzitě, INCIEN, či BIOEAST HUB ČR a subjekty zapojené do evropských bioekonomických projektů, jako je např. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích a NCA. V poslední době je však na tuto oblast vyvíjen stále větší tlak zejména z institucí Evropské unie v souvislosti s klimatickými změnami v důsledku skleníkových efektů, limitovanými energetickými zdroji apod. Evropské instituce a projektové výzvy kladou důraz na angažovanost vlád zemí EU v bioekonomice, využívání OBZ ve všech oblastech výroby, kde je to možné, především s cílem nahradit neobnovitelné, fosilní zdroje. Mnohé firmy si začínají uvědomovat, že v nejbližší budoucnosti musí udělat klíčové změny ve svých výrobních procesech se zohledněním zmíněných principů a začínají na těchto změnách pomalu pracovat. Imperativem je potřeba zavádět inovativní a odolné hodnotové řetězce, které pomohou snižovat závislost na fosilních surovinách a rozvíjet bioekonomickou soběstačnost např. vyšší produkcí průmyslových rostlin pěstovaných na marginálních půdách. To je také poselství, které NCA předala v průběhu projektu GoDanuBio nejen svým členům, ale také účastníkům několika workshopů na toto téma.
Účastníci závěrečné konference se shodli na tom, že je nutné dále usilovat o vyšší a komplexnější podporu cirkulární bioekonomiky v zemích Dunajského regionu na úrovni vlády, podporovat vznik a rozvoj biorafinérií, mít jasnou strategii produkce a využití biomasy, podporovat výzkum a vzdělávání v oblasti bioekonomiky a v neposlední řadě budovat vlastní národní bioekonomické strategie pro růst konkurenceschopnosti zemí Dunajského regionu.
Kontaktní osoby pro média za NCA:
Mgr. Lenka Podjuklová, manažerka projektu GoDanuBio, podjuklova@nca.cz
Mgr. Lucie Foldynová, komunikační manažer v projektu GoDanuBio, foldynova@nca.cz
Web: www.nca.cz
O Národní klastrové asociaci a projektu GoDanuBio
NCA se dlouhodobě zapojuje do evropských aktivit či mezinárodní spolupráce a projektových konsorcií zaměřených na téma udržitelného rozvoje, snižování závislosti na fosilních zdrojích a výzkumu možností a příležitostí v oblasti využití obnovitelných zdrojů a cirkulární ekonomiky.
V rámci projektu GoDanuBio tomto projektu jsme se soustředili na cirkulární bioekonomiku, která se jako významný průřezový a multioborový sektor zaměřuje na produkci a efektivní využívání obnovitelných biologických zdrojů s vizí budování tzv. post-ropné společnosti.
Projekt GoDanuBio, s plným názvem „Participativní ekosystémy pro oživení spolupráce mezi venkovem a městy pomocí řízeného rozvoje cirkulární bioekonomiky v Dunajském regionu“, je realizován 19 partnery z 11 zemí Dunajského regionu po dobu 30 měsíců (7/2020–12/2022) v rámci Dunajského nadnárodního programu (DTP).
https://www.interreg-danube.eu/approved-projects/godanubio