DanuBioValNet (01/01/2017 - 30/06/2019)
Národní klastrová asociace je jedním z partnerů projektu DanuBioValNet (Cross-clustering partnership for boosting eco-innovation by developing a joint bio-based value-added network for the Danube Region). Její role spočívá v přenosu informací o možnostech rozvoje spolupráce klastrů, firem a dalších zainteresovaných stran v bio-based oborech (Bio-based Industries) a realizaci všech projektových aktivit. NCA je rovněž lídrem WP2 (komunikační management projektu).
Národní klastrová asociace je jedním z partnerů projektu DanuBioValNet (Cross-clustering partnership for boosting eco-innovation by developing a joint bio-based value-added network for the Danube Region) - Partnerství mezi klastry pro posílení ekoinovací budováním společné sítě s vysokou přidanou hodnotou pro Dunajský region v oborech využívajících obnovitelné biologické zdroje.
Postupný přechod od tradičních oborů založených na fosilních zdrojích, především ropě, na obory využívající obnovitelné biologické zdroje je jednou z výzev, kterým čelí celý rozvinutý svět. Vzhledem k faktu, že fosilních zdrojů bude v budoucnu stále ubývat a bude nutné snižovat závislost na těchto zdrojích, poroste poptávka po tzv. “eko“ inovacích. Především využívání rostlin a biomasy pro průmyslové účely je trendem budoucnosti a směrem, který podporuje Evropská komise a bezprostředně se dotýká také firem v Dunajském regionu.
Národní klastrová asociace je partnerem unikátního mezinárodního projektu DanuBioValNet, který přináší dynamicky rozvíjející se téma bioekonomiky, tj. oborů, které využívají biologické obnovitelné zdroje (bio-based industries). Projekt se zaměřuje na inovativní obory bioekonomiky, kterými jsou fytofarmacie, ekologické stavebnictví a pokročilé obaloviny využívající bioplasty (bio-obaloviny). Mluvíme zde například o využití rostlin (kukuřice, řepka) pro výrobu bioplastů a návazných bioplastových výrobků (obalů pro potravinářství, hračky, díly v automobilovém průmyslu), či konopí ve stavebnictví (konopný beton).
Tento projekt si klade za cíl propojit firmy ve výše uvedených oborech, stimulovat rozvoj nových hodnotových řetězců a akcelerovat tak inovační schopnosti firem a jejich sítí, a tím i celého Dunajského regionu. Klastry, jakožto nositelé oborové specializace a platformy propojující firmy, výzkumnou sféru a veřejný sektor, budou hlavním nástrojem pro hledání možností mezioborové spolupráce a vytváření nových hodnotových řetězců.
AKTIVITY PROJEKTU:
- ZÁVĚREČNÁ KONFERENCE projektu DanuBioValNet - 28. - 29. května 2019.
Pozvánku na konferenci naleznete zde.
Tisková zpráva před zahájením konference je k dispozici ZDE.
Fotogalerii z konference naleznete zde: http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/danubiovalnet/gallery
Tisková zpráva po akci je dostupná ZDE.
Videoreportáž z konference 29.5.2019 je dostupná ZDE.
Závěrečné konference projektu DanuBioValNet se účastnili zástupci Bioekonomické platformy ČR, více ZDE.
- Brožura - TOP bio-based products in the Danube Region - dostupná ZDE
- Danube Cluster Policy Maker Forum - akce je určená pro decision-makery z oblasti klastrové politiky, podpory klastrů v ČR a další relevantntí klastrové stakeholdery. Forum se uskuteční 11. prosince 2018 v Bukurešti, Rumunsko.
- Policy Learning Arena - workshop na téma efektivity propojování klastrů a strategie inteligentní specializace S3. Akce proběhne 4. prosince 2018 v Praze.
- Awareness workshops - Národní klastrová asociace organizovala osvětové workshopy pro klastrové manažery, firmy, výzkumné a vzdělávací instituce a další aktéry, s cílem představit téma bioekonomiky a oborů využívající biologické obnovitelné zdroje.
- StressTest - průzkum na téma implementace S3 prostřednictvím klastrů.
- Semináře na roadmapping oborů: fytofarmacie, bio obaly využívající bioplast, eko-stavebnictví a nově i konopný průmysl jsou určeny pro odboríky (zástupce firem, VaV, univerzit, veřejné správy a další) v daném oboru. Cílem je diskutovat aktuální trendy, příležitosti i bariéry jednotlivých oborů a naplánovat cestu jejich dalšího rozvoje. Výstupy těchto seminářů budou zapracovány do připravované Společné dunajské strategie pro klastry v oborech využívajících biologické obnovitelní zdroje. Více informací o termínech a náplni těchto seminářů naleznete ZDE.
Rostlina z minulosti rostlinou budoucnosti - tisková zpráva k akcím na podporu bioekonomiky v ČR
a Dunajském regionu, které uspořádala Národní klastrová asociace 26. dubna 2018 v Praze. Tiskovou zprávu naleznete ZDE.
- Školení pro klastrové manažery věnované rozvoji nových klastrových služeb proběhnou v Bulharsku (03/2018), Rumunsku (05/2018) a Chorvatsku (06/2018). Všichni manažeři klastrových organizací jsou na tato školení srdečně zváni. Aktuální informace naleznete ZDE.
- Iniviativa BBCEI (BioBased Cluster Excellence Initiative) - v rámci této iniciativy bylo umožněno 5 vybraným klastrovým organizacím projít benchmarkingem evropské klastrové excelence a získat bronzovou známku. Více ZDE.
- Mapování hodnotových řetězců oborů: fytofarmacie, pokročilé obaly využívající bioplast, eko-stavebnictví. Souhrnné zprávy tohoto mapování naleznete ZDE.
- Mapování klastrů v oborech: fytofarmacie, pokročilé obaly využívající bioplast, eko-stavebnictví. Výsledky mapování klastrů v těchto oborech za jednotlivé partnerké země i souhrnné zprávy za jednotlivé obory naleznete ZDE.
- Regionální reporty o bioekonomice a jejím potenciálu naleznete ZDE.
- Úvodní konference projektu DanuBioValNet proběhla 30.3.2017 v Kaiserštějnském paláci v Praze. Tiskovou zprávu, fotogalerii a videoreportáž naletnete zde: TISKOVÁ ZPRÁVA, VIDEOREPORTÁŽ.
BIOEKONOMIKA V PRAXI
Příklady uplatňování bioekonomiky v praxi:
- Firma Jaques Coffee z Austrálie vyrábí unikátní kávové kapsle z cukrové třtiny a cukrové řepy. Tyto kapsle jsou 100% kompostovatelné. Více ZDE.
- LEGO bude vyrábět některé části z bioplastů rostlinného původu (cukrová třtina). Více ZDE.
- ADIDAS představil prototyp tenisek z recyklovaného plastového odpadu z oceánu. Více ZDE.
- Firma Nafigate Corporation ve spolupráci s bohumínskou společností Bochemie začnou vyrábět kosmetiku z použitého fritovacího oleje. Technologie HYDAL, která zde bude aplikována, přeměňuje použitý fritovací olej na biopolymery, které jsou v přírodě zcela odbouratelné. Více ZDE.
- BIO-BASED produkty. Publikace Evropské unie "Bio-based products – from idea to market “15 EU success stories”. Více ZDE.
PARTNEŘI PROJEKTU DANUBIOVALNET
- BIOPRO Baden-Württemberg GmbH (Německo) – vedoucí partner
- Cluster Agentur Baden-Wuerttemberg (Německo)
- Anteja ECG (Slovinsko)
- Ministry of Education, Science and Sport (Slovinsko)
- PROUNION (Slovensko)
- Národní klastrová asociace (Česko)
- Romanian Cluster Association (Rumunsko)
- Institute for Economic Forecasting (Rumunsko)
- Ministry of Economy, Trade and Relations with Business Environment (Rumunsko)
- Association of Business Clusters (Bulharsko)
- Business Upper Austria – OÖ Wirtschaftsagentur Ltd. (Rakousko)
- Ministry of Entrepreneurship and Crafts (Chorvatsko)
- Croatian Wood Cluster (Chorvatsko)
Přidružení partneři:
- Innovation Centre of Faculty of Mechanical Engineering (Srbsko)
- Montenegro Vine Cluster (Černá hora)
- Ministry of Finance and Economics Baden-Wuerttemberg (Německo)
Kontaktní osoba za Národní klastrovou asociaci:
Mgr. Zuzana Polová - projektová manažerka
Tel.: +420 773 032 220
e-mail: polova@nca.cz
Více o projektu na jeho oficiálních stránkách: http://www.interreg-danube.eu/approved-projects/danubiovalnet
Galerie - foto
Newsletters
Přidáno: 24.05.2020 21:45:33
|
Přidáno: 24.05.2020 21:45:33
|
Přidáno: 24.05.2020 21:45:34
|
Přidáno: 24.05.2020 21:45:34
|
Přidáno: 24.05.2020 21:45:35
|
Přidáno: 24.05.2020 21:45:35
|
Přidáno: 24.05.2020 21:45:42
|