Úspěchy našich členů - Moravský letecký klastr
Moravský letecký klastr (dále MLK) je oborové sdružení 51 firem a univerzit aktivních v leteckém průmyslu.
Klastr vznikl v roce 2010 z iniciativy firem (tzv. bottom-up approach) za účelem propagace schopností českých výrobců v letectví. Základní myšlenka je sdružování kapacit a dovedností a tím vytvoření komplexní nabídky vývoje, výroby, testování a certifikace letadlových celků. Tato komplexnost pomáhá přinášet větší projekty s vyšší přidanou hodnotou, která poté zůstává v České republice. MLK se tedy zaměřuje na podporu marketingu (účast na veletrzích) a „otevírání dveří“ u potenciálních zákazníků (B2B mise a kontakty) pro své členy.
Letecký průmysl je globálním odvětvím a české firmy v tomto průmyslu z 80 % exportují. Hlavní aktivitou klastru je tedy internacionalizace členů, a to za účelem komerčních zakázek a také k nalezení partnerů pro společné výzkumné a inovační projekty.
V poslední době jsme zaznamenali změny v cílené formě propagace našich členů. Velké veletrhy začínají být velmi drahou záležitostí a roli hraje také jejich délka. Pro malé a střední firmy je přidaná hodnota těchto veletrhů sporná. Podporou účasti na tzv. B2B akcích, organizací cílených misí a samostatným jednáním za členské firmy klastr pomáhá svým členům. To znamená, že sbíráme kontakty a poptávky a nabízíme schopnosti našich členů konkrétním zákazníkům.
Klastr samotný je řešitelem několika mezinárodních projektů. Tyto projekty jsou většinou zaměřeny na podporu členů a to formou internacionalizace a pomoci při řešení inovativních projektů. Aktuálně je MLK partnerem ve dvou těchto projektech a to EACP - -EUROSME a PIMAP+.
Česká republika má v letectví celosvětové renomé, které je nutné chránit a dále rozvíjet. Příklady konkrétní pomoci firmám v obchodních aktivitách (propojení na zákazníka, projekt, atd.)
• SAZ Aerospace – MT Aerospace (Německo) – SAZ získala díky MLK zakázku na projektový management a řízení výroby části nosiče (evropské rakety) ARIANE 6. Celková hodnota byla 13 mil. Kč a navíc společnost SAZ získala tzv. Space Heritage, který je nutný k další účasti na kosmických projektech.
• Spoluworks Perfecta – Rolls Royce (Německo)
• Společnost získala díky zastupování klastru na akci v Mnichově zakázku obrábění komplexních dílů teplé části turbíny leteckého motoru. Celková hodnota v prvním roce 3,5 mil. Kč.
• Galvamet – General Electrics (USA, ČR) – společnost získala zakázku na tepelné zpracování titanových komponent turbovrtulových motorů, díky propojení ze strany klastru. Hodnota v prvním roce 2 mil. Kč. Navíc se jí podařilo certifikovat speciální procesy pro letecké díly společnosti GE celosvětově. Část těchto komponent byla vyrobena 3D tiskem a Galvamet začal na rozvíjení této technologie s GE spolupracovat.
• Aircraft Industries – LEONARDO (Itálie) – výrobce českých letounů L410 (20-místné dopravní) díky kontaktům a doporučením začal spolupracovat s italským leteckým holdingem a rozvíjí projekt patrolovacích verzí jejich letadel s technologiemi LEONARDO. Toto spojení otevře firmě nový trh a využití jejich letounu. Již se řeší zakázky pro ČR, Itálii, UAE, Maroko, aj. Cena jednoho kusu se bude pohybovat okolo 9 mil. $.