Modus | Home page

Stručně o cirkulární bioekonomice a klastrech

Novinka

Národní klastrová asociace (NCA) jako český partner projektů DanuBioValNet (01/17-06/19) a GoDanuBio (07/20-12/22) spolufinancovaných Programem Národní spolupráce INTERREG DANUBE, vás vítá ve světě bioekonomiky. Díky těmto projektům vznikl Bioekonomický atlas NCA. 


Pokud je to pro vás zatím neznámý pojem, můžete se právě v katalogu Bioekonomický atlas NCA dozvědět, co jsou to obnovitelné biologické zdroje (OBZ) a jaké produkty z nich jsou již na trhu, či v jakých dalších bioekonimických aktivitách se angažují naše klastrové organizace a jejich členové. Cesta k bioekonomice v mnoha případech vyžaduje investice do výzkumu a vývoje, do nových technologií a inovací, které nejsou levné. Proto si velmi vážíme těch, kteří se touto cestou již vydali a chtějí se s vámi podělit o své úspěchy. 

 

Jak spolu souvisí biokoenomika a klastry?

Je známo, že infrastruktura klastrů napomáhá zavádění nových koncepcí, rozvoji podnikání a modernizaci průmyslu, protože využívá kritické masy v klastrech, schopnosti spolupráce, vysoké konektivity, řízeného sdílení poznatků a rozvoje inovačních procesů, včetně inovací hodnotových řetězců. 

 

Cirkulární bioekonomika je novou koncepcí a v řadě odvětví jsou OBZ impulsem k inovaci hodnotových řetězců původně založených na fosilních zdrojích. Proto chceme dostát svému poslání a na příkladech průkopníků bioekonomiky z řad členských klastrů NCA a produktů jejich členů demonstrovat potenciál cirkulární bioekonomiky pro hospodářský růst a udržitelnost České republiky. 

 

Úvodní slovo prezidenta NCA v Bioekonomickém atlasu NCA

Ing. Jiří Herinek, prezident NCA

 

 

PROHLÉDNĚTE SI BIOKENOMICKÝ ATLAS NCA 

 

 

Definice bioekonomiky v evropském pojetí:

Bioekonomika je ekonomika založená na “produkci obnovitelných biologických zdrojů (OBZ) a konverzi těchto zdrojů a odpadů na produkty s přidanou hodnotou, jako jsou potraviny, krmiva, výrobky z obnovitelných biologických zdrojů a bioenergie“.

European Commission (2018). Communication COM/2018/673; A sustainable Bioeconomy for Europe: Strengthening the connection between economy, society and the environment.

 

Bioekonomika zahrnuje a propojuje

  • suchozemské a mořské ekosystémy a služby, které tyto ekosystémy zajišťují;
  • všechna odvětví prvovýroby využívající a produkující obnovitelné biologické zdroje (zemědělství, lesnictví, rybolov a akvakulturu);
  • a všechny hospodářské a průmyslové sektory, které využívají biologické zdroje a procesy k výrobě potravin, krmiv, výrobků z biologických materiálů, energie a také k poskytování služeb.

 

Obnovitelné biologické zdroje

OBZ jsou zdroje pocházející z pevniny či moře vzniklé z původně „živých“, tj. biologických organismů – rostliny, houby, lesy, ryby, řasy, zvířata a mikroorganismy. Součástí OBZ je také organický odpad neboli bioodpad. Často se pro OBZ používá označení „biomasa“.

 

 

 

 

Hospodářské a environmentální přínosy bioekonomiky

Bioekonomika se zaměřuje na postupnou náhradu ropy a ostatních fosilních zdrojů vhodnými OBZ (např. i pro výrobu plastů a pohonu motorových vozidel), a proto v této souvislosti hovoříme o cestě k budoucí postropné společnosti.

Bioekonomika může zajistit dlouhodobou ekonomickou a environmentální udržitelnost. Tento potenciál se však nestane realitou bez aktivní podpory ze strany vlád a široké veřejnosti. Inovační politické rámce jsou nezbytné k tomu, aby se tyto globální výzvy posunuly kupředu a tyto vlády potřebují strategické myšlení a podporu občanů.

The Bioeconomy to 2030: Designing a policy agenda, OECD, 2009

 

 

PROHLÉDNĚTE SI BIOKENOMICKÝ ATLAS NCA