Plastikářský klastr - Bioekonomický atlas NCA, české klastry a jejich členové
Plastikářský klastr vás seznámí se svými členy Pebal, s. r. o. a Fillamentum Manufacturing Czech s. r. o., kteří přispěli do Bioekonomického atlasu NCA. Atlas byl vytvořen díky projektům, DanuBioValNet (01/17-06/19) a GoDanuBio (07/20-12/22) spolufinancovaných Programem Národní spolupráce INTERREG DANUBE.
Bioekonomický atlas NCA představuje klastry, firmy a instituce z členské základny NCA, které se věnují využití obnovitelných biologických zdrojů (OBZ) pro své inovativní technologie a produkty.
Plastikářský klastr
Klastrová organizace Plastikářský klastr (PLASTR) založená v roce 2006 vytváří platformu pro spolupráci a rozvoj svých členů, kterými jsou zpracovatelé plastů. Důvody k založení klastru byla především tradičně silná pozice plastikářského průmyslu ve Zlínském kraji, který spolu s gumárenským průmyslem představuje nejvýkonnější průmyslový segment tohoto regionu. PLASTR slouží k řešení společných problémů svých 50 členů, kdy hlavní oblasti zájmu představují vývoj a inovace, společné investice, společný nákup a vzdělávání. Aktivity PLASTRu se zaměřují zejména na materiálový výzkum a technologický vývoj, průběžně se rozšiřuje také infrastruktura Střediska pro modelování výrobků z plastů a spolupráce s vědecko-výzkumnými jednotkami Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB). Přestože je přechod na obnovitelné biologické zdroje v plastikářském průmyslu velmi náročný, PLASTR představuje dva ze svých členů, kteří se touto cestou již vydali. Jsou to společnosti Pebal a Fillamentum.
Ing. David Hausner,
ředitel
Šedesátá 5638, 760 01 Zlín
PROHLÉDNĚTE SI BIOKENOMICKÝ ATLAS NCA
Společnost Pebal s.r.o. byla založena v Plzni roku 1995. Z původně obchodní organizace se během let stal jeden z hlavních výrobců a dodavatelů obalového materiálu v České republice. Na konci roku 2018 se firma přestěhovala do nových prostor u Dobřan, kde se na ploše 50 000 m2 rozkládá moderní výrobní a skladovací areál společnosti.
Mezi hlavní produkty Pebalu patří výroba recyklovatelných, biodegradabilních, potištěných i laminovaných vícevrstvých flexibilních fólií a obalů s podílem postkonzumního a technologického recyklátu. Osobní přístup k zákazníkům, důraz na kvalitu výrobků a investice do nových technologií, to jsou základy, na kterých Pebal staví od svého založení. Produkty jsou vyráběny na nejmodernějších strojích a díky neustálé inovaci výrobních prostředků dokáže Pebal udržovat náskok před konkurencí s důrazem na udržitelnost a životní prostředí.
BIOFOLFLEX je biodegradabilní fólie rozložitelná v domácím kompostu s certifikací OK COMPOST HOME renomovanou agenturou TÜV Austria. Polybutylensukcinát (PBS) je kompostovatelný v okolním prostředí na otevřených skládkách, na domácích zahradních kompostech a v půdě spolu s jiným organickým odpadem. Rozkládá se na biomasu, oxid uhličitý a vodu v krátkém časovém období (týdny až měsíce) bez nutnosti použití speciálního kompostovacího zařízení. Je vyroben z přírodních obnovitelných zdrojů, jako je cukrová, třtina, maniok a kukuřice.
Fólie našla své uplatnění napříč všemi segmenty včetně logistiky potravinářského i zpracovatelného průmyslu. Naši zákazníci tuto fólii využívají k balení časopisů, balení čerstvého ovoce a zeleniny, a taktéž i pro laminaci s jinými kompostovatelnými materiály. Mezi její charakteristiky patří smrštitelnost, svařitelnost i dobré optické vlastnosti.
Exhibice produktu BIOFOLFLEX na veletrhu Fachpack pořádaného v Norimberku 26.9.–28.9.2022
Fillamentum Manufacturing Czech s. r. o. je rychle rostoucí inovativní společnost a celosvětová jednička ve výrobě špičkových 3D tiskových strun (filamentů). Má vlastní oddělení výzkumu a vývoje a hrdě spolupracuje s univerzitami a velkými hráči v oblasti 3D tisku.
Firma, která sídlí v moravském Hulíně, momentálně zaměstnává na 40 zaměstnanců, čímž se řadí k menším organizacím. Přesto je však její působnost globálního rázu. Pod značkou Fillamentum se výrobky distribuují do více než 62 zemí světa. I díky tomuto faktu se stala v roce 2018 nejlepším světovým exportérem v rámci exportní ceny DHL Unicredit.
Fillamentum disponuje širokým portfoliem 3D tiskových materiálů, které jistě ocení občasní tiskaři, ale především také zkušení průmysloví inženýři, jež potřebují speciální mechanické vlastnosti pro své aplikace. Vysoká kvalita je hlavním hnacím motorem společnosti, což podporuje i skutečnost, že firma Fillamentum Manufacturing Czech s. r. o. v roce 2021 zvítězila v prestižní soutěži 3D Printing Industry Awards v kategorii Material Company of the Year.
NonOilen
3D tiskový materiál Fillamentum NonOilen je výsledkem dlouhodobé spolupráce s výzkumným týmem prof. Ing. Pavla Alexyho, PhD. ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě, který je autorem tohoto unikátního polymeru. Jedná se o jediný filament pro 3D tisk na světě vyrobený ze 100 % z biologicky obnovitelných zdrojů. NonOilen® je směsí kyseliny polymléčné a polyhydroxybutyrátu (PLA/PHB). Na jeho výrobu je použit rostlinný škrob a přírodní olej.
Vytištěné předměty jsou bezpečné pro aplikace ve styku s potravinami a mohou být umývány v myčce nádobí. Filament NonOilen je vícenásobně recyklovatelný, aniž by ztratil své funkční vlastností. Tím dochází k redukci odpadu vzniklého například kvůli nepodařenému tisku nebo v případě, že se vytištěný předmět rozbije a nemůže být již využíván. Efektivní recyklace byla několikrát testována s minimálními ztrátami na funkčnosti.
Jakmile skončí životnost NonOilenu, kdy veškeré vlastnosti materiálu jsou ztraceny, cyklus se uzavírá, materiál se po rozkladu v průmyslovém nebo i domácím kompostu 100 % vrací zpátky přírodě, přičemž se vytváří biomasa, voda a oxid uhličitý, tedy látky přínosné pro půdu. Cirkulace by měla skončit v tom momentě, kdy se živiny vrací zpět do půdy a rostlinám. Toto je ta část, ve které se NonOilen® liší od ostatních známých materiálů, které jsou často nazývány "bio", ale nejsou biologicky rozložitelné. Není správné, že živiny nemohou být vráceny do půdy. V případě NonOilenu je tento proces možný díky obsahu PHB (polyhydroxybutyrát), který působí jako iniciátor procesu rozpadu a umožňuje bakteriím rychleji „pojídat“ polymer. Po rozložení nezůstávají v kompostu žádné mikroplasty, které by ničily naše životní prostředí.
Cívka 100 % rozložitelného filamentu NonOilen
Výtisky z NonOilenu vydrží až 110 °C a jsou bezpečné pro styk s potravinami