Modus | Home page

NANOPROGRESS - Bioekonomický atlas NCA, české klastry a jejich členové

Novinka

Nanoprogress vás seznámí se svým členem EPS biotechnology s.r.o., který přispěl do Bioekonomického atlasu NCA. Atlas byl vytvořen díky projektům, DanuBioValNet (01/17-06/19) a GoDanuBio (07/20-12/22) spolufinancovaných Programem Národní spolupráce INTERREG DANUBE.


Bioekonomický atlas NCA představuje klastry, firmy a instituce z členské základny NCA, které se věnují využití obnovitelných biologických zdrojů (OBZ) pro své inovativní technologie a produkty.

 

NANOPROGRESS

Klastr Nanoprogress se od svého založení v r. 2014 věnuje podpoře českého nanotechnologického průmyslu a zavádění inovací vyšších řádů do praxe. Po vybudování prvního světově unikátního laboratorního zařízení pro přípravu nanovlákenných struktur Nanoprogress rozšířil své inovační aktivity o vývoj materiálů pro přípravu nanovláken a o výzkum aplikačního potenciálu těchto struktur pro širokou škálu průmyslových odvětví. V současné době sdružuje 57 členů, mezi kterými jsou firmy, výzkumné instituce, univerzity a také nemocnice s vazbou na vývoj a aplikace nanotechnologií v praxi. Vybudovaný interní výzkumný tým klastru s těmito partnery spolupracuje také na vlastním vývoji zařízení pro produkci nanovlákenných struktur. Tyto aktivity společně se založením sdílených center s otevřeným přístupem, která disponují jedinečnou technologií pro přípravu a analýzu funkcionalizovaných nanovlákenných struktur a kompozitů, přispěly k vývoji více než deseti celosvětově unikátních zařízení primárně pro produkci nanovláken a vzniku desítek produktů, patentů a užitných vzorů. Nanovlákenné nosiče, které mj. zvyšují efektivnost a funkčnost bioremediačních procesů, využívá i společnost EPS biotechnology, s.r.o., člen klastru Nanoprogress, která tak propojuje nanotechnologie s bioekonomikou.

 

Ing. Luboš Komárek

předseda představenstva

Nanoprogress, z.s.

Polabiny - Nová 306, 530 09  Pardubice

www.nanoprogress.eu

 

 

PROHLÉDNĚTE SI BIOKENOMICKÝ ATLAS NCA

 

 

 

 

 

Společnost EPS se již dvacet let věnuje ochraně životního prostředí cestou výzkumu, vývoje a uplatňování inovativních bioremediačních technologií při realizaci sanačních a dekontaminačních prací. EPS poskytuje také komplexní služby v oblasti environmentálních biotechnologií a angažuje se v odpadovém hospodářství a v obnovitelných energiích. Pro kompostování, zpracování a využití biologicky rozložitelných odpadů provozuje kompostárnu, recyklační středisko a sklad fytomasy v areálu vlastní bioplynové stanice. EPS realizuje průzkumy znečištění horninového prostředí a stavebních konstrukcí vod a provádí jejich sanaci bioremediačními metodami. Bioekonomickým přínosem těchto metod a technologií je především podpora přirozených atenuačních (samočisticích) procesů, jejichž nositeli mohou být jak původně se vyskytující mikroorganizmy, tak také organizmy cíleně dodané do kontaminovaného prostředí, které dokáží využívat sanované kontaminanty jako zdroj uhlíku a energie pro svůj růst. Bioremediační technologie EPS lze realizovat jak in situ, tak ex situ s výsledným odstraněním polutantů, jako jsou např. ropné uhlovodíky a jejich deriváty, polyaromatické uhlovodíky, fenoly a také chlorované uhlovodíky a jejich deriváty.

 

Bioremediační technologie EPS

EPS – Yarrowia využívá aktivity jednobuněčných mikroorganismů – kvasinky Yarrowia lipolytica. Je vyvinuta pro aplikaci do prostředí, kde se vyskytuje znečištění organickými látkami ropného původu a nedochází k aktivní biodegradaci znečištění činností autochtonních mikroorganismů, nebo kde doposud nebyl dostatek času k rozvinutí přirozené mikroflóry pro rychlé a účinné odstranění kontaminace z daného prostředí.

 

Mikroorganismy při sanační práci

  

EPS – BioKomp je vyvinuta pro tzv. bioremediační kompostování, tj. aplikuje se v kompostárně, kdy lze do kompostu přidat cca 20 % kontaminovaných zemin. Využívá eukaryotní mikroorganismy Trichoderma reesei, Fusarium proliferatum a Trichosporon cutaneum, které se do směsi kompostu a kontaminovaných zemin aplikují po proběhlé termofilní fázi kompostování. Tyto vnesené mikroorganismy se podílejí na intenzifikaci rozkladu lignocelulosové hmoty, ale zároveň produkují nespecifické enzymy, které pomáhají rozkládat polutanty přítomné v kontaminované zemině, konkrétně ropné uhlovodíky a jejich deriváty.

 

Nanovlákna s aktivním biofilmem pro odbourávání ftalátů

 

 EPS – BIOSURFAKTANT vznikla v rámci řešení projektu TAČR „Vývoj biologického surfaktantu pro sanační promývání kontaminovaných matric životního prostředí“. Tato technologie využívá schopnosti lipofilních druhů kvasinek (jednobuněčných houbových mikroorganismů) produkovat své vlastní povrchově aktivní látky a řeší možnosti, jak tyto látky získávat pro použití v sanační praxi.

 

Kolonie degradačních mikroorganismů