Modus | Home page

Klastr českých nábytkářů - Bioekonomický atlas NCA, české klastry a jejich členové

Novinka

Klastr českých nábytkářů vás seznámí se svými členy, kteří přispěli do Bioekonomického atlasu NCA. Atlas byl vytvořen díky projektům, DanuBioValNet (01/17-06/19) a GoDanuBio (07/20-12/22) spolufinancovaných Programem Národní spolupráce INTERREG DANUBE.


Bioekonomický atlas NCA představuje klastry, firmy a instituce z členské základny NCA, které se věnují využití obnovitelných biologických zdrojů (OBZ) pro své inovativní technologie a produkty.

 

Klastr českých nábytkářů

KČN je se svými 51 členy největší klastrovou organizací v České republice se zaměřením na nábytkářský a dřevozpracující průmysl a interiérovou tvorbu. Od svého založení v roce 2006 podporuje mezinárodní konkurenceschopnost a ekonomický růst členských firem klastru prostřednictvím důrazu na rozvoj výzkumu, vývoje a inovací, trvalého zkvalitňování vazeb mezi výzkumnými institucemi a podnikatelskou sférou v oblasti nábytkářského průmyslu, vzdělávací aktivity a posilování internacionalizace klastru. Zapojuje se do projektů výzkumu, experimentálního vývoje a inovací podporovaných z veřejných prostředků nebo je sám jejich nositelem. V rámci svých aktivit buduje klastr také sdílenou infrastrukturu a pomáhá tak svým členům minimalizovat náklady na VaVaI. KČN je leader klastrových iniciativ, je otevřenou organizací, do které může vstou­pit každý český nábytkář ztotožňující se s cíli a vizí KČN.

 

KČN nezaostává ani v oblasti bioekonomiky a cirkulární ekonomiky. V projektu Ekologizace výroby, který byl zaměřen na vývoj inovativních materiálů využívajících druhotné a recyklované materiály textilní a dřevařské výroby a moderních technologií snižujících ekologickou náročnost výroby, vznikly nové produkty z obnovitelných biologických zdrojů:

 

  • Sendvičový panel se zlepšenými mechanickými vlastnostmi je překližovaná sendvičová kompozitní deska s jádrem z recyklované nebo druhotné textilní suroviny s antibakteriální povrchovou úpravou, vyznačující se nízkou hmotnosti za dodržení pevnosti se zvýšenou odolností proti ohybu.

Vyroben z pěti vrstev BK dýhových odřezků či dýhových listů a ze dvou vrstev skelné tkaniny

 

  • Sendvičový panel se zlepšenými akustickými vlastnostmi je sendvičový kompozitní materiál na bázi překližovaných desek z recyklovaných a druhotných surovin, které je možné použít jako plnohodnotnou náhradu za stávající systémy především pro jejich dobré zvukově izolační vlastnosti v interiéru, pevnost a nízkou hmotnost.


Vyroben z BK truhlářské překližky a netkané textilie PES

 

 

Ing. Lucie Haraslínová, Ph.D.

předsedkyně klastru

Cejl 480/12

602 00  Brno

www.furniturecluster.cz

 

PROHLÉDNĚTE SI BIOKENOMICKÝ ATLAS NCA

 

Z členských firem KČN, jejichž produkty jsou z obnovitelných biologických zdrojů, tedy zejména dřeva a dřevní hmoty, představujeme Dřevozpracující družstvo Lukavec, Dřevotvar družstvo, FMO LIgnum, Gerbrich s.r.o., GRENA, a.s., Kronospan CR, spol. s r.o. a WOOD 4 EVER s.r.o.

 

 

Dřevozpracující družstvo v Lukavci – významný výrobce řeziva a deskových materiálů na bázi dřeva s více než 60letou tradicí. Nabízí komplexní zpracování dřevní hmoty: výroba laminovaných a dýhovaných dřevotřískových a MDF desek, výroba nábytkových dílců a nábytkových setů na robotizovaných linkách, stavební řezivo, palubky, pelety.

          Stavební řezivo

Dřevotvar družstvo – český výrobce nábytku a dřevěných kuchyňských potřeb s tradicí od roku 1951. Kromě dětského nábytku zejména z masivního dřeva Dřevotvar družstvo nabízí široký sortiment kuchyňského náčiní v originálním designu a vysoké kvalitě z masivního buku. Ročně vyrobí dva miliony kusů vařeček a řadí se tak mezi největší výrobce tohoto sortimentu v Evropě.

Kuchyňské náčiní

 

FMP Lignum, výrobní družstvo se zabývá výrobou luxusního ložnicového nábytku na zakázku a bukové spárovky. Nábytek se vyrábí v přírodním provedení či ve dvanácti odstínech moření a barevných olejů a je navržen podle moderních módních a designových trendů.


Nábytek z masivního dřeva

 

Gerbrich s.r.o. je česká firma zabývající se výrobou interiérových dveří a obložkových zárubní orientovaná na moderní technologie a kvalitní sortiment výrobků. Tradice firmy sahá až do roku 1897 a od té doby se poctivé řemeslo a zkušenosti předávají z otce na syna.

Interiérové dveře a zárubně 

 

GRENA, a.s. je ryze českou společností, jejíž historie sahá až do roku 1941. Hlavní oblastí výroby jsou protipožární, nehořlavé, izolační a akustické vermikulitové desky a tvarové dílce Grenamat. Tyto produkty mají široké využití ve stavitelství, lodním průmyslu, při stavbě krbů a kamen, výrobě dveří a v řadě dalších oborů a odvětví.


Grenamat AS

 

Kronospan CR, spol. s r.o.  je jeden z nejmodernějších závodů na výrobu plošných materiálů na bázi dřeva v Evropě. Od roku 2006 vyrábí dřevotřískové desky z dřevěného recyklátu, čímž ročně ušetří více jak půl milionu stromů. V roce 2022 instaloval Kronospan CR, spol. s r.o., jako druhý na světě, technologii na zpracování dřevěného recyklátu při výrobě OSB desek.


OSB Firestop – dřevotřísková deska s vysokou konstrukční nosností a požární odolností

 

WOOD 4 EVER s.r.o. je tradiční česká firma s mnohaletou zkušeností v oboru výroby nábytku z masívního dřeva. Každý kus nábytku je jedinečný a do detailu zpracovaný. Důraz je kladen nejen na funkčnosti, ale i na vzhled. Posláním společnosti je ukázat, že dřevo je úžasný živý materiál, ze kterého lze vyrobit jedinečné osobité kousky, a to s vysokou precizností zpracování, které zákazníka budou provázet celým životem. WOOD 4 EVER s.r.o. je zastáncem používání starých poctivých postupů a zpracování za pomoci moderních strojů. Dřevo musí být cítit na dotek. Jen tak vynikne jeho struktura, energie a originalita.


Nábytek z masivního dřeva