Modus | Home page

Jeli jsme se podívat na Clusters Meet Regions do Katowic!

Novinka

Ve dnech 7.11. - 8.11.2022 se v Katowicích konala Clusters Meet Region konference, kterou pořádala European Cluster Collaboration Platform (ECCP) společně s Polskou klastrovou asociací a Evropskou komisí. Národní klastrová asociace se samozřejmě zúčastnila a níže si můžete přečíst postřehy z této konference. 


Clusters Meet Region je projekt jehož cílem je shromažďovat klastry v regionech za účelem vzdělávání, výměny názorů, zkušeností, kontaktů, vytváření spoluprací mezi klastry a regionálními účastníky pro průmyslový rozvoj regionů. V rozmezí dvou let se uspořádá hned několik akcí, které mají pomoci klastrům a regionálním účastníkům v rozvoji v daném regionu. Za námi jsou už tři zorganizované akce a to ve Španělsku, Litvě a v Polsku, kde jsme se také zúčastnili. 

 

Dvoudenní akce se konala v Mezinárodním kongresovém centru v Katowicícha pod záštitou European Cluster Collaboration Platform, Polské klastrové asociace a Evropské komise. Clusters Meet Region v Katowicích byl zastřešen 8. Kongresem polských klastrů, který se konal ve stejném datumu a tak návštěvníci měli možnost zúčastnit se hned dvou velmi zajímavých akcí. 

 

Clustres Meet Region v Katowicích byla již v pořadí již třetí zorganizovaná akce z této série. Byla zaměřena na priority stanovené regionem Horní Slezsko. Horní Slezsko je průmyslově vyspělý region s vysokou mírou urbanizace. Průmysl i bydlení prochází již více než 30 let nepřetržitým procesem transformace. V letech 2021 až 2030 bude poptávka po řešeních umožňujících energetickou a materiálovou efektivitu v průmyslu, stavebnictví, výrobě energie z obnovitelných zdrojů a integraci infrastruktury elektromobility do infrastruktury budov i nadále vysoká. Vzhledem k vysokému stupni urbanizace a industrializace a vysoké hustotě osídlení - Horní Slezsko patří k regionům s největší antropopresí - přispěl intenzivní průmyslový rozvoj k výrazné, často nevratné degradaci životního prostředí.

 

Účastníci měli možnost poslechnout si přednášky na témata jako Ekologický a digitální přechod a budování odolnosti. Co to znamená pro regiony a klastry? nebo Prioritní oblasti a průmyslové ekosystémy v Horním Slezsku (mobilita, zdraví, energetika, ICT) či Meziregionální spolupráce řízená klastry v prioritních oblastech Horního Slezska a mnoho další. Zajímavé byly i panelové diskuze, které se zúčastnil i český Moravskoslezský letecký klastr, v zastoupení s Ing. Petrem Tomáškem. 

 

Druhý den jsme se zúčastnili PITCHING SESSION. Záznam ZDE

 

 

 

 

 

Agenda

Přidáno: 15.12.2022 20:48:34