Modus | Home page

European Cluster Alliance - více než asociace

Novinka

European Cluster Alliance (ECA) je společným hlasem pro evropské klastry, což představuje téměř 61,8 milionů pracovních míst napříč různými zeměmi.


Asociace se přidává k 15. národním klastrovým asociacím a více než 800 klastrovým organizacím na evropské úrovni. Ty jsou tvořeny 123 tisíci nejinovativnějšími podniky, s více jak 10 tisíci univerzitami, výzkumnými centry a veřejnými institucemi. Navíc ECA zastupuje Itálii, Irsko a Řecko, země bez národních klastrových sítí, kde působí jako velvyslanci.

 

ECA si stanovila své cíle:

  • Podporovat rychlou a agilní klastrovou spolupráci na evropské úrovni, posílit aktivity klastrové sítě a sdílet osvědčené postupy (příklady dobré praxe).
  • Podporovat internacionalizaci klastrových členů a propagovat lepé znalosti evropských klastrů.
  • Vypracovat společná doporučení a publikovat stanoviska pro veřejné instituce na národní, regionální a evropské úrovni.
  • Spolupracovat s ostatními sítěmi a organizacemi, které podporují klastry na evropské a globální úrovni.
  • Studovat, podporovat a hájit společné zájmy klastrové komunity.
  • Získat a propagovat státní uznání evropských a mezinárodních institucí.

 

 

Ohlédnutí za úspěch ECA 

 

V roce 2020 European Cluster Alliance se osobně setkala s Evropským parlamentem, Evropskou komisí a Evropským hospodářským a sociálním výborem.

 

Publikovala stanoviska o úloze klastrů jako možný nástroj obnovy (vztaženo k situaci COVID-19) (Next Generation EU, Interregional Innovation Investment, Industrial Clusters in the European Recovery Initiatives). V březnu 2020, ECA založila European Alliance Against Coronavirus, za které získala ocenění. 

 

ECA se stala součástí nové funkce od Evropské Unie „Rychlého upozornění“ (EU Rapid Alert Function) za účelem detekce narušení hodnotového a dodavatelského řetězce. Na základě smlouvy s Evropskou komisí a ve spolupráci s REI – Reidustria Innovazione, ECA analyzovala po dobu 14 dnů narušení evropského hodnotového a dodavatelského řetězce. Aliance se zabývala poskytnutými důkazy od klastrů a dalšími subjekty napříč Evropou. Konkrétně se zabývala fázemi hodnotového řetězce a geografickým dopadem a také dobou narušení a možnými řešeními. Celkem tým identifikoval 84 narušení v 14 průmyslovém ekosystémů a vydala návrh pro možné další řešení.

 

S mezinárodním týmem ECA moderovala COVID – 19 Response Forum organizované European Cluster Collaboration Platform (ECCP). Fórum sloužilo klastrům jako místo pro výměnu zkušeností, kontaktů, osvědčených postupů.

 

 

To a mnoho dalšího se můžete dočíst na stránkách www.clustersalliance.eu