Modus | Home page

Zúčastnili jsme se Slovensko-ukrajinského worskhopu Clusters meet Regions v Košicích, 29. - 30. března 2023

Novinka

Ve dnech 29. - 30. března 2023 se v Košicích konal Slovensko – ukrajinský workshop Clusters meet Regions, který se zaměřil na integraci ukrajinských klastrových organizací a firem do evropského hodnotového řetězce.


Hlavními organizátory pod záštitou European Cluster Collaboration Platform (ECCP) a European Commission byli Slovenská inovačná a energetická agentúra, Union of Slovak Clusters, Ukrainian Cluster Alliance a Enterprise Europe Network Slovakia: Podpora podnikania a inovácií na dosah ruky.

 

Workshopu se zúčastnilo přes 300 zástupců (200 prezenčně, 100 online) klastrových organizací a malých a středních podniků ze Slovenska, Ukrajiny, Česka, Litvy, Rumunska, Polska i Německa.

 

Národní klastrová asociace (NCA) společně se členy CEDEG a NANOPROGRESS reprezentovali Českou republiku. Národní klastrovou asociaci zastoupili Jiří Herinek a Renáta Pfefferová, metaklastr CEDEG Ivo Říha a klastrovou organizaci NANOPROGRESS Luboš Komárek. 

 

Aktivity NCA a CEDEG v době konání workshopu Clusters meet Regions:

 • Jiří Herinek podepsal za Národní klastrovou asociaci Memorandum o klastrovém partnerství pro Ukrajinu. Memorandum podepsali zástupci šesti národních klastrových asociací z Rumunska, Ukrajiny, České, Slovenské, Litevské a Polské republiky.
 • Díky desítkám rozhovorů došlo k rozšiřování a navazování nových spoluprací mezi klastrovými organizacemi v prostoru střední a východní Evropy – výsledkem
  je příprava projektu Interreg Europe mezi metaklastrem CEDEG a Slovak Smart City Cluster.
 • Nechybělo ani hledání nových obchodních a výzkumně-vývojových příležitostí pro členy českých klastrů – proběhlo bilaterální jednání s polskými a slovenskými vedeními o společných projektech v rámci plánovaných evropských výzvách.
 • Jednou z důležitých aktivit bylo získávání nových členů pro NCA a CEDEG zejména ze Slovenska. Ivo Říha. z metaklastru CEDEG jednal o vstupu významné slovenské technologické firmy Antik a Inovačného centra Košického kraja.
 • Diskutovalo se i zapojování mezinárodních partnerů na akcích připravovaných NCA a CEDEG v roce 2023/2024, zejména Clusters meet Regions v Praze, 23. - 24. října 2023 a Czech-Slovak Technology Summit 2023 (C-STS), který proběhne 7.-8. června 2023 v Mikulově.

 

Témata workshopu Clusters meet Regions:

 • Regionální hospodářský rozvoj
 • Meziregionální spolupráce
 • Praktické aspekty obchodování s Ukrajinou
 • Možnosti financování a meziregionální spolupráce

 

V rámci celé akce byl prostor se potkávat s ukrajinskými organizacemi, které v tuto chvíli hledají možnosti financování a nových projektů. Příležitostí k seznámení a představení bylo hned několik:

 • Pitching session (prezenčně i online) – během pitching session dostalo možnost 15 prezentujících, kteří představili klastrové organizace v krátkém čase a vyzvali tak účastníky k budoucí spolupráci.
 • Matchmaking session (prezenčně i online) – zástupci klastrových organizací se potkávali s vybranými organizacemi za účelem budoucích spoluprací a obchodně i výzkumně-vývojových příležitostí pro své členy. Každý z českých zástupců měl prostor se seznámit se třemi a více organizacemi z Ukrajiny.Video záznam celé akce a dostupné prezentace naleznete ZDE.

Zápis z akce zpracovaný Ukrainian Cluster Alliance je ZDE.

Report zpracovaný ECCP je ZDE.