Zlínský kreativní klastr a aktivity v roce 2022
Zlínský kreativní klastr ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně připravil pro rok 2022 rozsáhlý projekt zaměřený na fenomén zlínského průmyslového designu – 100 let zlínského designu neboli 100 ZD.
100 let Zlínského designu
Ten se uskuteční na počest významného jubilea – 700 let od první písemné zmínky o městu Zlín. Hlavní myšlenkou oslav je bezesporu rozsáhlý potenciál všech lidí, kteří historicky tvořili a stále i rozvíjí město do takové podoby, v jaké se nachází nyní. Číslice sedm bude provázet nadcházející rok i z hlediska počtu vlastností, kterými se významné osobnosti minulosti, současnosti, ale i obecně obyvatelé města mohou pyšnit. Mezi ně patří vzdělanost, otevřenost, průkopnictví, pracovitost, podnikavost, vytrvalost a kreativita. A právě kreativita je jedním ze zásadních aspektů Zlína a jeho okolí.
Cílem je představit pomyslné rodinné stříbro nejen Zlína a jeho regionu, které zformovalo důležité podhoubí i pro dnešní vzdělávání mladých návrhářů, činnost profesionálních designérů a studií, či hodnotnou produkci firem, které s nimi spolupracují. Design je jednou ze základních činností, které významně ovlivňují kvalitu našeho života a tento projekt má za cíl připomenout nejen jeho kořeny, historickou genezi oboru a důležité osobnosti s ním spojené, ale zároveň reflektovat i současný stav.
Připravovaná expozice se zaměří svou první částí na historii, na kterou naváže přehlídka významných designových firem a značek především ze současnosti a doplněna bude přednáškovou a zážitkovou částí v rámci konference.
„Zlín je svým množstvím všemožných kreativců a umělců znám již několik desítek let a tato akce by měla veřejnosti potenciál města znovu připomenout. Jsme také velmi rádi, že právě Zlínský kreativní klastr má možnost na tomto projektu pracovat a opět se tak přiblížit naší vizi, že město Zlín a Zlínský kraj budou představovat jedno z nejvýznamnějších center kreativních průmyslů České republiky“ dodává viceprezident ZKK Dušan Sviečka.
Projekt bude uskutečněn ve spolupráci s každoroční akcí Zlin Design Week, která je organizována Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
HUB 123
Jak jsme uvedli v minulém čísle Klastrovin, v tomto roce se nám podařilo uskutečnit připravovaný projekt týkající se otevření a správy coworkingového centra v srdci Uherského Hradiště. Ten je zaměřený na rozvoj a podporu kreativních průmyslů.
Za prvních pár měsíců se nám podařilo navázat několik spoluprací s místními subjekty z oblasti KKP, jako je například Letní filmová škola nebo startup 3D Vec. Uspořádali jsme přes 20 akcí a setkali se s více než 400 návštěvníky.
Mezi jeden z úspěšných konceptů patří inspirativní setkání při ranní kávě nazvané “Na snídaňu do HUB(y) 123 s… “, kde si zveme hosty z oblasti podnikání, kreativních odvětví, politiky, kultury a vzdělávání. Nebo například networkingová akce s názvem SMILEworking, která má za cíl předávat kontakty, inspiraci, ale také zábavu. Pořádána je ve spolupráci s organizací MYSLI Jinak. Jejím cílem je zmapování potřeb drobných a středních podnikatelů.
„Jsme sice stále na začátku, ale už nyní za sebou máme několik úspěšných akcí, které měly u návštěvníků pozitivní ohlas. Osobně mě velmi těší, že se mezi nimi neustále objevují noví lidé a díky rozmanitosti jednotlivých eventů můžeme oslovit i širší skupinu. Věřím, že HUB 123 bude pro město přínosem a čím dál více se zde bude formovat komunita kreativců” doplňuje svůj pohled manažerka coworkingového centra Vendula Doubravská.
Pro financování projektu se podařilo získat finance z Voucheru Asistence v rámci projektu Smart akcelerátor Zlínského kraje II, který je financován z prostředků Evropských strukturálních a investičních fondů a Zlínského kraje. Dále je to grant z projektu Dokážeme víc České spořitelny a nadace Via. Díky němu se spolufinancují akce na podporu podnikatelské a širší komunity.
Concordia Design Akcelerátor
Zlínský kreativní klastr se stal mezinárodním partnerem Concordia Design Akcelerátoru – unikátního programu pro projekty, které podpoří společnost a firmy v postcovidové ekonomice.
Concordia Design Akcelerátor je navržen tak, aby pomohl začínajícím podnikům urychlit růst jejich businessu a dosažení mezinárodního úspěchu. Program poskytuje peníze pro rozvoj (bezplatný kapitálový příspěvek až do výše 65 000 EUR), přístup ke spolehlivým obchodním partnerům, podporu mentorů nebo asistenci s vyřizováním formalit.
Zakladatelé mohou v rámci programu očekávat až 13 měsíců intenzivní a fascinující práce. Akcelerátor je propojí s průmyslovými partnery, kteří ověří jejich navrhované řešení, nebo s investičními fondy, které budou mít zájem o investici do jejich projektu. Startupy budou pracovat se zástupci celosvětově renomovaných společností, zkušenými investory a podnikateli, kteří vyšlapali cestu, kterou nyní startupy kráčí.
Akcelerátor preferuje týmy zaměřené na umělou inteligenci, kybernetickou bezpečnost a smart cities, což však neznamená, že vylučuje jiná témata.
Vendula Doubravská, manažerka klastru, www.kreativnizlin.cz