Modus | Home page

Trendy v oboru nanotechnologií

Novinka

Nanotechnologie je multidisciplinární obor, který se zabývá zkoumáním částic v rozměru nanometrů. Z hlediska EU Industrial Ecosystems ho lze zařadit mezi: Digital Industries, Electronics, Energy Intensive Industries, Health a Textile.


 

Nanotechnologie je multidisciplinární obor, který se zabývá zkoumáním částic v rozměru nanometrů. Zkoumá nanočástice a nanovlákna, nanočástice jsou menší než 100 nanometrů, nanovlákna jsou definována jako délkové lineární útvary s průměrem menším než jeden mikrometr. Pro porovnání, jedno nanovlákno je 1000x menší než lidský vlas. Jednou z nejperspektivnějších vlastností nano struktur je jejich velký měrný povrch, který je předurčuje pro použití v celé řadě aplikací a odvětví. Popularitu nanomateriálů dokazuje jejich tržní hodnota, v roce 2010 byla 15,7 miliard amerických dolarů, v roce 2020 se už dostala přes 75  miliard amerických dolarů v  roce 2023 se předpovídá vzestup o dalších 10 miliard.


Nanomateriály spadají do celé řady odvětví, největšího aplikačního potenciálu dosahují  v oblasti zdravotnictví, v celé škále možností. Dalším odvětvím je např. oblast Agri-Food, kde je lze využít např. pro podporu růstu nebo pro tzv. hydroponické pěstování. Dále to mohou být např. Inteligentní textilie, využití pro čistění vod a další. Nanotechnologie lze velmi vhodně implementovat do koloběhu životního procesu,  při tzv. cirkulární ekonomice, a to hned v několika oblastech. Jako vstupní surovinu, kdy díky velmi nízké váze lze získat lehčí výrobky, případně se může použít menší množství účinných látek. Snižují se tak náklady na dopravu a manipulaci. V samotné výrobě se dají použít vysoce účinné nanovlákenné filtry pro čištění vzduchu a vody. Při použití nanovláken se dá prodloužit trvanlivost strojních výrobků nebo chirurgických nástrojů a další.

 

 

NANOPROGRESS a jejich firmy vidí blízkou budoucnost v používání nanomateriálů v těchto třech oblastech: zdravé prostředí, zdravá populace a komfort.

V oblasti zdravého prostředí, vidí trend v průmyslu, automotive a vodohospodářství (různé filtry vzduchu, olejů a vody).

Společně se členy  vyvinuli velmi účinný svíčkový filtr pro úpravu vody, nanovlákenný nosič buněčné masy, pro záchyt  specifických látek, jako třeba fosfor. I malé nanovlákenné filtry mají větší sorpční schopnost než běžně používané sorbenty, dají se použít například při ropných haváriích.

V oblasti zdravé populace mají nanomateriály vzrůstající trend, ať už se jedná o tkáňové inženýrství, např. kožní kryty, nebo dermatologické aplikace, např. Léčení bércových vředů. V potravinářství je potenciál jejich využití například pro filtraci vína, piva, případně nanovlákenný nosič pro kultivaci kvasinek.

V oblasti komfortu lze nanomateriály využít v oblasti textilu jako vysoce propustné membrány pro vzduch, kdy se uživatel nepotí, membrána odvádí vlhkost a nepropouští vodu. V kosmetice se jedná o využití např. krémech, lacích na nehty, různých omlazovacích sérech, pleťových maskách apod.

 

Propojení v rámci členů vidí s klastrem CZECHIMPLANT v oboru zdravotnictví, odlehčené materiály pak v oboru automotive s AUTOKLASTREM a také s Moravským leteckým klastrem, určitě se také nabízí spolupráce s CLUTEX v rámci textilií.

 

Lucie Ligasová, NANOPROGRESS

 

 

 

Nabídka Centra transferu technologií AV ČR

 

Nový LPPO nanomateriál pro léčbu kožních infekcí – Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

 

Polymerní nanonosiče pro řízenou aktivaci nesených léčiv – Ústav makromolekulární chemie AV ČR

 

Nanostruktury a nanonosiče na bázi DNA origami - Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AVČR

 

Syntéza nanomateriálu jiskrovým výbojem pro vodíkové technologie - Ústav termomechaniky AV ČR

 

Predikce účinnosti fotokatalytických nátěru pro čištění ovzduší – Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AVČR

 

Jílové kompozity pro odstraňování farmak z vody a těkavých látek z ovzduší – Ústav geoniky AV ČR

 

Detektor koncentrace nanočástic - Ústav experimentální medicíny AV ČR

 

Reologický popis polymerních tavenin, roztoků a suspenzí - Ústav pro hydrodynamiku AV ČR

 

Tenkodiskový laserový systém PERLA 100 - Fyzikální ústav AV ČR, Centrum HiLASE

 

 

Klára Langerová, Centrum transferu technologií AV ČR
langerova@ssc.cas.cz

 

 

 

Nabídka TRANSFERA

 

Antimikrobiální substrát – Jihočeské Univerzitní a Akademické centrum transferu technologií

 

ArgeCure antimikrobiální kompozitní materiál na bázi stříbra – Univerzita Palackého v Olomouci

 

Materiál pro kryty chronických ran – Univerzita Pardubice

 

Způsob přípravy nanostrukturovaných vrstev - Jihočeské Univerzitní a Akademické centrum transferu technologií

 

Submikronové trubice krystalického oxidu wolframového - Univerzita Pardubice

 

Advanced Materials Analytics charakterizace nanomateriálů na zakázku - Univerzita Palackého v Olomouci

 

 

Petr Suchomel, Transfera.cz
petr.suchomel@upol.cz

 

 
Přidáno: 19.04.2023 17:23:29
Přidáno: 19.04.2023 17:23:31