Tisková zpráva Národního strojírenského klastru
Národní strojírenský klastr bude rozvíjet pět oblastí, mezi jinými i jádro a vodík.
OSTRAVA, 24. 10. 2024 – Národní strojírenský klastr (NSK), který podporuje strojaře napříč republikou už 20 let, připravil strategii pro další roky. Bude se věnovat vodíkovým technologiím, jaderné energetice, inovativním a speciálním technologiím, automatizaci a robotizaci ve strojírenství a dopravnímu strojírenství. Klastr má stabilně více než čtyři desítky členů „V každé sekci pracuje přirozený lídr daného oboru, který má za úkol sekci rozvíjet. Ve vodíku jsou to Vítkovice Cylinders a například profesor Ivo Hlavatý se za VŠB-Technickou univerzitu Ostrava ujme sekce jaderné energetiky,“ vysvětlil prezident NSK Jan Světlík.
Cílem klastru je posilovat členské firmy v trendech měnícího se strojírenství a světového byznysu. Proto jsou součástí podporovaných oblastí mimo jiné také smart systémy a umělá inteligence. Tahounem jsou v tuto chvíli renomované větší firmy a vědecko-výzkumné instituce.
Pro rozvoj vodíkových technologií vznikne H2 showroom, který bude mít zázemí v ostravské městské části Vítkovice, nedaleko sídla NSK. Projekt vzniká ve spolupráci zmíněné společnosti Vítkovice Cylinders s dalšími firmami, které se pohybují v nejrůznějších oblastech vodíkových technologií. Mimo jiné jde o Vítkovice či Vítkovice IT Solutions. Osloveni jsou ale i jiní.
Showroom má ukázat H2 jako klíčový prvek budoucnosti, odstranit obavy, bořit bariéry, představit H2 technologie a provést návštěvníky cestou H2 od výroby k využití. Pro showroom vzniká projekt rekonstrukce vybrané budovy u Mírového náměstí v Ostravě – Vítkovicích a připravují se budoucí součásti expozic, což budou reálné technologie a jejich části, funkční celky i vizuální prezentace vodíkových technologií - od smart zásobníků přes energetiku až po dopravu.
Přerod tradičního průmyslu se týká celé ČR, silně zdůrazňovaný je ale právě v Moravskoslezském kraji, sídle NSK. V kraji bylo letos identifikováno zhruba 141 tisíc aktivních firem. Z nich je přes 25 tisíc malých a středních (s méně než 250 zaměstnanci). Velkých korporací je okolo 300. Zbývající část jsou živnostníci a firmy s minimem zaměstnanců. Osud některých korporací i menších firem, především huti Liberty a jejích dodavatelů, se letos významně zkomplikoval. Přichází také „revoluce“ v energetice. Aby změny nebyly ohrožením, ale naopak příležitostí pro průmysl, nesmí strojaře blokovat legislativa, ale ani strach z robotizace a umělé inteligence, shodli se už dříve členové NSK.
Zpracovala: Eva Kijonková, mediální zastoupení NSK, tel. 721 857 097
Přidáno: 25.10.2024 9:48:38
|