Modus | Home page

Seminář Čistota vody a její recyklace proběhl 18. června 2024

Novinka

Téměř čtyřicet účastníků si přišlo poslechnout přednášky semináře Čistota vody a její recklace, který se knal 18. června 2024 v prostorách TC Praha. 


Tuto akci pořádala Česká membránová platforma, z.s  (CZEMP) ve spolupráci s Technologickým centrem Praha v rámci projektu MEMGREENTRANS (Membrány v digitální a zelené transformaci průmyslu, reg.č. CZ.01.01.01/07/23_010/0001224).

 

Na workshopu zaznělo pět zajímavých přednášek, které se vesměs týkaly problematiky čištění a recyklace vod. Ing. Jan Bartoň, CSc. představil postup práce v projektu MEMGREENTRANS v rámci expertního týmu. Expertní tým připravuje první verzi Akčního plánu (AP), která bude dokončena na konci září letošního roku. Uvedl základní osnovu AP, který se zaměřuje na aktuální situaci v oblasti čištění odpadních vod v obcích. Cílem akčního plánu je představit výhled v oblasti čištění a recyklace odpadních vod ve střednědobém (2030) a dlouhodobém výhledu (2045).

 

Doc. Ing. Jaroslav Raclavský, Ph.D. z Ústavu vodního hospodářství obcí na VUT v Brně seznámil přítomné se současným stavem legislativy v oblasti vypouštění odpadních vod z čistíren obcí z hlediska základních sledovaných parametrů kvality těchto vod a uvedl směr, kterým se bude tato legislativa ubírat v rámci EU.

 

Přednáška Ing. Jaroslav Lva, Ph.D. ze společnosti ASIO TEC s.r.o. byla zaměřena na možnosti realizací membránových technologií v čištění průmyslových i komunálních odpadních vod, či při čištění bazénových vod. Upozornil na nutnost důkladného seznámení se s problémy v každém jednotlivém případu tak, aby návrh technologie čištění byl dlouhodobě úspěšný. Mimo jiné konstatoval, že je nutné dohlédnout i na to, aby obsluha membránových technologií byla na úrovni, která zaručí bezproblémovou funkci strojního vybavení.

 

Jako další vystoupil RNDr. Petr Pracna z TC Praha, který účastníky seznámil s tím, jaké jsou možnosti při přípravě žádostí do programu Horizont Evropa právě v oblastech čištění a úpravy vod. Horizont Evropa nabízí velmi zajímavé finanční možnosti, nicméně současně požaduje i vysokou kvalitu podávaných projektů.

 

Na závěr workshopu vystoupil RNDr. Josef K. Fuksa, CSc. z Výzkumného ústavu vodohospodářského. Jeho přednáška se zaměřila na obsah mikropolutantů ve vodách a na stav jejich možného odstraňování z vod. V zásadě se dnes mikropolutanty nesledují ani neodstraňují. V případě farmak již existují studie, které bilancují spotřebu farmak v populaci a jejich koncentraci ve vodních tocích. Očekává se, že právě v oblasti farmak nastanou významné změny v požadavcích na odstraňování residuí léčiv v odpadních vodách. O bude to znamenat další investice do stávajících čistíren odpadních vod tak, aby byly schopny těmto novým požadavkům vyhovět. Na základě reakcí z publika bylo zřejmé, že zejména tato přednáška významně rozšířila zájem o dosud nesledované mikropolutanty v odpadních vodách.

 

Vzhledem k tomu, že téma workshopu přitáhnulo pozornost tak velkého počtu zájemců, je na nás, pořadatelích této akce, připravit další ročník tohoto workshopu v roce 2025 tak, aby byl ještě lepší.