Modus | Home page

Pozvánka na Clusters Meet Region v Zagrebu

Novinka

Evropská komise a Evropské sdružení rozvojových agentur (EURADA) ve spolupráci s Evropskou platformou pro klastrovou spolupráci (the European Cluster Collaboration Platform) organizují workshop, aby zjistili jak klastry, regionální rozvojové agentury a další organizace mohou posílit spolupráce v regionálním rozvoji při provádění regionálních a národních politik hospodářského rozvoje, zejména s cílem dále podporovat digitální transformaci a meziregionální spolupráci v Chorvatsku.


KLASTRY SE SETKÁVAJÍ S REGIONY: AGORADA+ diskutuje o chorvatské digitální transformaci a meziregionální spolupráci

 

Evropská komise (EK) a Evropská asociace rozvojových agentur (EURADA) ve spolupráci s Evropskou platformou pro spolupráci klastrů pořádají workshop, jehož cílem je prozkoumat, jak by klastry, regionální rozvojové agentury a další aktéři mohli posílit spolupráci při provádění regionálních a národních politik hospodářského rozvoje, konkrétně za účelem další podpory digitální transformace a meziregionální spolupráce v Chorvatsku.

 

Cílem akce bude usnadnit zavádění osvědčených postupů tam, kde klastry hrají aktivní roli v regionálních ekonomikách a jsou hnací silou ekonomické transformace, a vytvořit a podpořit spolupráci mezi klastry a regionálními zúčastněnými stranami pro průmyslový rozvoj regionů.

 

Cílová skupina 

Cílem akce je shromáždit přibližně 100 zástupců regionálních rozvojových agentur, které jsou součástí sítě EURADA nebo mimo ni, klastrových organizací, vnitrostátních národních orgánů, podniků, sítě Enterprise Europe Network a dalších organizací na podporu podnikání z členských států a regionů EU. Očekává se účast široké škály aktérů hospodářského rozvoje, včetně finančních zprostředkovatelů, klastrů, inovačních center, průmyslových sdružení, investorů, business angels, crowdfundingových platforem a dalších. 

 

Klastry se setkávají s regiony 

Regiony EU musí být schopny konkurovat ostatním vyspělejším a rozvíjejícím se ekonomikám v rychle se měnícím hospodářském a sociálním prostředí, zejména v po Covidovém období. Poloha je důležitá zejména pro klastry. Ty se snadněji rozvíjejí v městských a regionálních ekosystémech s příznivým správním a regulačním prostředím a přístupem ke kvalifikované pracovní síle, trhům a finančním a podpůrným službám pro podnikání. 

 

Na čem skutečně záleží je zapojení klastrů do regionální správy ekonomických záležitostí, tvorby a provádění politik na regionální úrovni. 

 

Regionální orgány musí znát místní klastry a chápat, jak mohou formovat, zlepšovat a efektivně pomáhat při navrhování a provádění politik regionálního rozvoje. Na druhé straně, klastrové organizace a jejich členové by měli přijímat opatření a realizovat projekty, které jsou důležité pro jejich místní komunitu. Měli by se zapojit do spolupráci s evropskými klastry, které se zabývají stejnými nebo příbuznými hospodářskými činnostmi a doplnit tak regionální aktiva a posílit kapacity pro vedení ekologického přechod, urychlení digitálního přechodu a budování odolnosti. 

 

V regionech EU, které projevily zájem o pořádání akcí v letech 2022-23 v rámci cyklu "Clusters Meet Regions", se uspořádá 15 seminářů. 

 

Tyto workshopy přivedou dohromady klastry a tvůrce politik na úrovní EU, národní, regionální a lokálním levelu, aby se od sebe učili, jak lépe využívat klastry k posílení průmyslových ekosystémů, sloužit národnímu/regionálnímu hospodářskému rozvoji a navazovat kontakty s dalšími regiony s podobnými problémy v oblasti transformace. 

 

Seminář se koná v rámci AGORADA+, jedné ze čtyř hlavních každoročních akcí EURADA, která se obvykle koná na podzim v regionu některého z členů sdružení. Poprvé od svého založení budou letošní akci hostit všichni členové EURADA v jedné zemi pod vedením SMIORA - Rozvojová agentura okresu Sisak-Moslavina. Akci spolupořádají DURA - Rozvojová agentura Dubrovnické župy, ZARA - Rozvojová agentura Zagorje, Podnikatelské centrum Krapinsko-zagorské župy, ZADRA NOVA - Rozvojová agentura Zadarské župy za podpory ZICER - Záhřebského inovačního centra. 

 

REGISTRUJTE SE ZDE

Context

Chorvatsko zažívá v posledních několika letech zvýšený hospodářský růst, který byl od roku 2015 stimulován nárůstem vývozu. Přínosy tohoto růstu se projevily zlepšením životní úrovně, která v roce 2019 dosáhla 65,2 % v porovnání s průměrem EU. V roce 2021 vzrostl HDP o 5,7 % a předpokládá se, že v roce 2022 vzroste o 3,7 %, i když čísla růstu odhalují rostoucí rozdíly mezi regionem hlavního města a zbytkem země.

 

Národní rozvojová strategie Chorvatské republiky předpokládá, že země založí svůj rozvoj na zvýšení produktivity v soukromém i veřejném sektoru, na vytváření a zavádění znalostí a investiční stimulaci, jakož i na využívání inovací a nových technologií. Například zpracovatelský průmysl vykazuje v roce 2021 nárůst o 6,2 %, přičemž největší vliv má výroba elektrické energie, kovozpracující průmysl a potravinářský průmysl. Mezi další silná odvětví patří cestovní ruch, obchod, zemědělství, textilní průmysl, zpracování dřeva, stavebnictví a informační a komunikační technologie.

 

Ministerstvo hospodářství proto zahájilo iniciativu pro chorvatské klastry konkurenceschopnosti v odvětvích, jako je dřevařský, automobilový, potravinářský, textilní, kožedělný a obuvnický průmysl, ICT, obrana, stavebnictví, kulturní a tvůrčí odvětví a věda.

 

Strategická poloha Chorvatska umožnila spolupráci se všemi sousedními zeměmi na mnoha přeshraničních, meziregionálních a nadnárodních projektech. Tyto iniciativy mají tendenci snižovat přeshraniční překážky pro podniky, řešit společné problémy, stimulovat výzkum a inovace, snižovat znečištění životního prostředí, využívat nevyužitý růstový potenciál, vytvářet integraci přeshraničních trhů práce, která podporuje spolupráci mezi vzdělávacími institucemi, a mnoho dalšího. Existují zavedené akce spolupráce s Itálií a Slovinskem, jakož i s Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou (které nejsou součástí EU).

 

Existuje mnoho příkladů přeshraniční spolupráce, které se Chorvatsko účastní, například program přeshraniční spolupráce Interreg Itálie-Chorvatsko a program přeshraniční spolupráce Interreg Slovinsko-Chorvatsko. Chorvatsko se rovněž účastní nadnárodních projektů, jako jsou Interreg Central Europe, Interreg Danube a Interreg EURO-Med, a meziregionálních programů Interreg Europe a URBACT. Mezi témata, která jsou zahrnuta, patří mimo jiné ochrana biologické rozmanitosti, bezuhlíková městská mobilita, průmyslový přechod a podnikání, konkurenceschopnost malých a středních podniků, změna klimatu, kultura a udržitelný cestovní ruch, oběhové hospodářství, výzkum a inovační kapacity.

 

Program akce naleznete ZDE.

 

Plánujete se zúčastnit? ZDE naleznete praktické informace. 

 

Přečtěte si Vstupní dokument o chorvatské digitální transformaci a meziregionální spolupráci.