Modus | Home page

OTEVŘENÁ VÝZVA PRO KLASTROVÉ ORGANIZACE: EUROCLUSTERS

Novinka

Nově otevřená výzva Euroclusters vyzývá ke spolupráci v rámci klastrových iniciativ na podporu obnovy a odolnosti evropských průmyslových ekosystémů.


Hlavním cílem této výzvy je podpořit inovace a zavádění nových postupů a pokročilých technologií pro strategickou autonomii, budovat kapacity v nejkritičtějších oblastech příslušného ekosystému (příslušných ekosystémů) a posílit transformaci na ekologičtější, digitálnější a odolnější ekonomiku.

 

Euroclusters přispějí k realizaci nové průmyslové strategie Evropské komise pro Evropu, stejně jako její aktualizované verze publikované v květnu 2021, a strategie pro malé a střední podniky pro udržitelnou a digitální Evropu přijaté v březnu 2020, a to budováním odolnosti a urychlováním přechodu k zelené a digitální ekonomice. Euroklastry také podpoří implementaci průmyslového plánu Zelené dohody pro věk nulových emisí a jeho iniciativ (zákony o kritických surovinách a nulové průmyslové emise), jakož i Evropské strategie hospodářské bezpečnosti, aby byla zajištěna bezpečnost hodnotových řetězců EU.

 

Tato výzva by měla přispět k následujícím podpůrným cílům:

  • vytvořit sítě a strategická partnerství pro zlepšení odolnosti průmyslových ekosystémů EU prostřednictvím rozvoje a posilování hodnotových řetězců na jednotném trhu EU;

  • zajistit školení pro podporu zvyšování kvalifikace a rekvalifikace pracovní síly a přilákat nové talenty;

  • rozšířit mezinárodní působnost a usnadnit přístup k globálním dodavatelským a hodnotovým řetězcům.

 

Výzva je rozdělena do dvou částí:

  • První část se zaměřuje na technologie s nulovými emisemi a kritické suroviny: tato část pokrývá hodnotové řetězce uvnitř nebo napříč průmyslovými ekosystémy, s cílem zajistit přístup k bezpečné a udržitelné dodávce technologií s nulovými emisemi, včetně zvýšení výrobní kapacity těchto technologií a posílení odolnosti dodavatelského řetězce, nebo/či zahájení či rozšíření těžby, zpracování nebo recyklace strategických surovin, případně výroby a rozšíření produkce materiálů, které mohou tyto strategické suroviny v klíčových technologiích nahradit.

  • Druhá část pokrývá hodnotové řetězce, které nejsou zahrnuty v první části.

Každá projektová žádost musí pokrývat pouze jednu z těchto dvou částí.

 

Oprávnění žadatelé

Aby byli žadatelé (příjemci a přidružené subjekty) způsobilí, musí splňovat následující podmínky:

  • Být právnickými osobami (veřejnoprávní nebo soukromoprávní subjekty).
  • Být zřízeni v jedné z oprávněných zemí, konkrétně:
    • Členské státy EU (včetně zámořských zemí a území (OCT)).
    • Nečlenské země EU: uvedené země EHP a země přidružené k Programu pro jednotný trh (viz seznam zúčastněných zemí).
  • Být nebo zastupovat klastrovou organizaci (viz definice v dokumentech výzvy), síť klastrů Programu pro jednotný trh (SMP) nebo jiné typy organizací podporujících zelenou a digitální transformaci a budování odolnosti EU.

 

Návrhy musí předložit konsorcium nejméně tří žadatelů (příjemců; nikoliv přidružených subjektů), které splňuje následující podmínky:

  • Konsorcium musí zahrnovat minimálně tři klastrové organizace (jak je uvedeno výše) nebo sítě klastrů pocházející z alespoň tří různých členských států EU.
  • Minimálně polovina partnerů v každém konsorciu (Euroklastru) musí být klastrové organizace nebo sítě klastrů registrované nebo s podanou žádostí o registraci na ECCP do termínu pro podání této výzvy.
  • Konsorcium žadatelů musí zahrnovat alespoň jednoho partnera se sídlem v méně rozvinutém regionu členského státu EU (jak je definováno a aplikováno v rámci politiky soudržnosti 2021–2027: HDP na obyvatele <75 %).

 

Dostupný rozpočet: 42 000 000 EUR

Počet projektů k financování: 16 (s minimálně 8 projekty v rámci První části).

Maximální délka projektu: 36 měsíců

Termín pro podání žádosti: 5. února 2025, 17:00 CET

Kontaktní údaje: V případě dotazů mohou žadatelé kontaktovat následující e-mailovou adresu: EISMEA-SMP-COSME-ENQUIRIES@ec.europa.eu

 

Více informací naleznete zde