Novinky a trendy AOBP
Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP) vznikla v roce 1997. Členská základna se od té doby výrazně proměnila, jen za loňský rok vstoupilo 28 nových firem. V současné chvíli AOBP sdružuje přesně 160 firem.
Nejedná se přitom pouze o „zbrojařské“ firmy, zhruba jen 10 % se zabývá zbraněmi, municí či těžkou technikou. Většina členů AOBP jsou malé a střední podniky zabývající se např. pozemní či leteckou technikou, ochranou proti hrozbám CBRN, elektrotechnikou, technikou pro složky IZS atp. Mezi členy najdete společnosti zabývající se specifickými odvětvími, jako např. textilní firmy zabývající se výstrojí, firmy vyrábějící protipovodňové bariéry, polní příbory, protiatomové kryty a bunkry, nebo vojenské potravinové balíčky. Na významu navíc stále více nabývá odvětví kybernetické bezpečnosti a hybridních hrozeb, zapojení umělé inteligence a nových, pokročilých technologií v sektoru obrany a bezpečnosti. Obranný průmysl neprošel ani v době covidové krize výrazným zpomalením, naopak některé společnosti se výrazně podílely na zvládání pandemie. Obranný a bezpečnostní průmysl prokázal odolnost a přizpůsobivost. S nástupem války na Ukrajině by se mohlo zdát, že zbrojařské firmy mají žně, ale není tomu tak. Ani velké firmy nejsou schopny navyšovat své kapacity výroby tak, jak by to v současné době bylo potřeba. K tomu je potřeba přidat také nedostatek surovin a materiálů a i v tomto oboru se projevilo výrazné zdražení energií, materiálu či přepravy zboží.
Asociace především hájí své členy a prosazuje jejich zájmy jak vůči českému trhu (dohody s ministerstvy obrany, vnitra, zahraničí a obchodu a průmyslu), zároveň pomáhají s vývozem do zahraničí (export představuje 90 % produkce českého obranného a bezpečnostního průmyslu),což se děje formou mnoha akcí, které buď přímo pořádají nebo se podílí jako spolupořadatelé – mezinárodní výstavy a veletrhy, v rámci Evropy, ale i jihovýchodní Asie, Blízkého východu a některých zemích Afriky. Dalšími typy akcí bývají průmyslové dny, podnikatelské mise či odborné semináře a konference. AOBP má podepsané dohody s šestnácti asociacemi podobného zaměření v Evropě a ve světě.
AOBP je zapojena také do mezinárodních vědecko-výzkumných aktivit, velmi aktivní je v Evropském obranném fondu, kde je na období 2021–2027 vyčleněno 8 miliard EUR na obranný výzkum. AOBP pomáhá propojit české firmy se zahraničními partnery v rámci Evropské unie. Pro Evropský obranný fond disponuje AOBP pozicí National Focal Point pro celou Českou republiku. Podobné aktivity probíhají ve spolupráci s NATO.
Předminulý týden se AOBP jako spolupořadatel účastnila mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2023 v Brně, kde Asociace koordinovala setkání zahraničních delegací s českými firmami a pomáhala s navázáním obchodní spolupráce. Na veletrhu též AOBP podepsala dohodu s Českým optickým klastrem, která přispěje k rozvoji mezioborové spolupráce.
Již delší dobu je obranný průmysl zařazen jako sociálně neudržitelný, což má za následek, že většina bank odmítá poskytovat často i běžné služby firmám v tomto oboru. Tento stav bohužel trvá stále, i když je jasné (i kvůli situaci na Ukrajině), že bez silného domácího obranného průmyslu se státy neobejdou.
Většina firem, které do Asociace vstupuje, není zaměřena čistě na vojenskou výrobu, ale také na civilní či na zboží dvojího použití. Jedná se nicméně o firmy, které mají některé své výrobky využitelné i pro ozbrojené či bezpečnostní složky. Zmíněna je firma SPECTRASOL, která vyrábí prokognitivní osvětlení, které nahrazuje denní světlo a má celkově blahodárný vliv na člověka. Tato firma dodává osvětlení mj. i Armádě a Policii ČR a je již přes rok členem AOBP. Firma SPACEKNOW umí na bázi umělé inteligence v reálném čase analyzovat až tisíce satelitních snímků, a umí tak např. odhalit vojenské objekty . Za svůj software dostala na největším obranném veletrhu IDEX 2023 v Abu Dhabi ocenění za nejinovativnější firmu mezi cca 1500 vystavujícími společnostmi.
Přes nástup nejnovějších technologií stále trvá konvenční boj (jak můžeme vidět na Ukrajině), nicméně výrazně narůstá využívání bezpilotních letounů, zejména dronů, a také zaměřování cílů s co největší přesností. S trochou nadsázky nejde o to vystřílet co nejvíc munice, ale co nejpřesněji mířit.
Na přelomu dubna a května se zástupci AOBP zúčastnili podnikatelské mise ministra vnitra Víta Rakušana do Senegalu, Ghany a Rwandy. Ve všech třech zemích byl velký zájem o prostředky na ochranu hranic, proti protestům, a na identifikaci osob, zejména teroristů.
Skoro s každým členem NCA lze nalézt propojení a možnost spolupráce v těchto odvětvích. V AOBP budou rádi za uspořádání společných seminářů, workshopů a jiných setkání. S některými členy NCA již taková spolupráce probíhá.
Mgr. Daniel Svoboda, Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR