Modus | Home page

Národní klastrová asociace se poprvé setkává s Ukrajinskou klastrovou aliancí

Novinka

Zástupci Národní klastrové asociace a Ukrajinské klastrové aliance se sešli dne 30. ledna 2023 a společně pohovořili o možné spolupráci i panelové diskuzi, která se bude konat v rámci Clusters Meet Regions v Košicích, 29. - 30. března 2023. 


Dne 30. ledna 2023 se sešli zástupci Národní klastrové asociace (NCA), Ing. Jiří Herinek, prezident NCA,  PhDr. Mgr. Ivo Říha, viceprezident NCA a Bc. Renáta Pfefferová, projektová manažerka NCA s Ukrajinskou klastrovou aliancí (UCA),  Alexandrem Yurchakem, předsedou UCA a Olgou Trofymovou, ředitelkou oddělení "Export-Internationalization" UCA. Důvodem setkání bylo domluvit zapojení Národní klastrové asociace do programu akce Cluster Meet Regions, která se bude konat v Košicích, na Slovensku, ve dnech 29. - 30. března 2023.  

 

NCA představilo nejen sebe, ale také některé ze svých členů a přiblížilo tak své působení a aktivity zástupcům UCA. UCA na oplátku představilo svou alianci a zmínilo jejich nejnovější aktivity a události, které proběhly v posledním roce jejich působení. UCA jakožto poměrně velmi mladá asociace, která vznikla v roce 2021, tak za krátkou dobu navázala partnerství v různých zemí. Jednou z těchto zemí je i ČR, kde UCA spolupracuje s některými českými klastry. Díky Czechinno také získali finanční podporu.

 

Pana Yurchaka zajímal názor NCA na Czechinno. Prezident Ing. Jiří Herinek tak vysvětlil, že Czechinno a NCA nelze srovnat, jelikož se jedná o dvě různé organizace s jiným zaměřením. Zdůraznil však, že NCA je jedinou klastrovou asociací v České republice, která zastupuje české klastry a hájí jejich potřeby. Zmínil také úzkou spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a klastrovou mapu, která je ojedinělá v České republice. NCA se může pyšnit tímto nástrojem, který slouží jako seznam klastrů a technologických platforem v České republice, ale i k získávání finanční dotace OP TAK. Mapu klastrů oceňuje i Ministerstvo průmyslu a obchodu. Validovaný profil klastrové organizace je jednou z povinných podmínek pro možnost žádat o dotaci na rozvoj klastrových organizací.

 

Pan Yurchak zmínil nejen spolupráci s Czechinno, ale také misi do České republiky a zúčastnění se Ukrajinsko-českého fóra SmartExport, které se uskutečnilo v Brně, 6. října 2021. Alexander věří, že by NCA a UCA mohli navázat spojení a začít spolupracovat už v dubnu 2023. Prezident NCA navrhuje, že by se mohlo jednat  o spojení mezi Českou a Slovenskou republikou, Ukrajinou, Polskem a Maďarskem i Rumunskem.

 

Během rozhovoru padly následující otázky, které je třeba vzít v úvahu. Jak můžeme podpořit kooperaci mezi českými, slovenskými a ukrajinskými klastry? Ve kterých oblastech můžeme spolupracovat?

 

Na tyto otázky odpovídá PhDr. Mgr.  Ivo Říhá, viceprezident NCA a také předseda představenstva metaklastru CEDEG. Pan Říha věří, že bychom mohli propojit letecký a obranný průmysl, ekologický průmysl a digitální průmysl. Jsou to témata, která jsou aktuální a NCA se může pyšnit hned několika členy, které daný průmysl pokrývají. Doplňuje, že by určitě nebylo na škodu zapojit Masarykovou univerzitu v Brně.

 

Všem zúčastněným je jasné, že se zde rodí nová myšlenka, kterou je třeba rozvíjet. Nápad na spolupráci se líbil, a proto se zástupci NCA a UCA rozhodli setkat opět  22. února 2023. Tentokrát se NCA společně s vybranými členy představí členům UCA. Bude se jednat o tzv. pitching session.

 

Co se týče tématu panelové diskuze, pan Yurchak dodává, že se toto téma bude ještě vyvíjet a upřesní se později.

 

NCA doufá, že tématem panelové diskuze může být právě Potenciál spolupráce českých a ukrajinských klastrových organizacích v obranných i rozvojových oblastech.