Modus | Home page

Klastr MECHATRONIKA pomáhá rozvíjet inovace díky přeshraničnímu projektu AM SURF

Novinka

Klastr MECHATRONIKA se zapojil do přeshraničního projektu, který přinese firmám nové a efektivnější možnosti povrchových úprav 3D tištěných dílů. Výstupy projektu průběžně sdílí s odbornou veřejností na workshopech a seminářích, mimo jiné také na pravidelném online setkání členů NCA. Především členská instituce COMTES FHT navíc díky projektu rozšíří své odborné kompetence a bude jedním z mála českých výzkumných organizací, kteří umí charakterizovat materiály pomocí konfokálního mikroskopu.


Klastr MECHATRONIKA, dlouholetý člen Národní klastrové asociace, si za dobu svého působení vybudoval pověst spolehlivého projektového partnera a organizátora odborných akcí. Vizí klastru je vytvoření funkční platformy pro spolupráci podniků, výzkumných organizací, škol a regionálních institucí s cílem zvyšovat konkurenceschopnost firem a podporovat udržitelný rozvoj regionu.

 

V rámci spolupráce s organizací COMTES FHT a.s. se Klastr MECHATRONIKA zapojil do přípravy a realizace projektu AM SURF, do kterého jsou zapojeni také partneři z Bavorska. Projekt se zaměřuje na optimalizaci povrchových vlastností kovových dílů vyráběných technologií 3D tisku, aby mohla být zefektivněna jejich následná povrchová úprava.

 

Tento přeshraniční projekt, vedený společností COMTES FHT ve spolupráci s partnery z bavorské strany (OTH Amberg-Weiden a TC Cham), zahrnuje Klastr MECHATRONIKA jako klíčového partnera pro transfer znalostí a technologií. Díky aktivnímu zapojení klastru a jeho odborným kompetencím byl projekt podpořen z programu Interreg Bavorsko – Česko a od června 2023 je také úspěšně realizován.

 

Projekt poskytuje zapojeným výzkumným institucím jedinečnou příležitost prohloubit znalosti v oblasti povrchových kvalit a následných úprav dílů vyráběných 3D tiskem. Pro účely projektu pořídila organizace COMTES FHT nový konfokální mikroskop, který je ideální právě pro studium topografie povrchových struktur. Tento přístroj umožňuje výzkumnému týmu rozšířit portfolio materiálových analýz a získat nové odborné kompetence, které může využít v budoucnu.

 

Do projektu se zapojují také další členové klastru. Například firma LINTECH, která patří mezi přední české odborníky na laserové technologie, navrhla některé parametry laserových úprav, se kterými projektový tým dál pracuje s cílem zefektivnit a co nejvíce zkrátit potřebu následného zpracování vytištěných dílů.

 

Zapojení Klastru MECHATRONIKA přineslo výzkumným organizacím přímý kontakt s uživateli těchto technologií. Nejvýznamnějším přínosem Klastru v tomto projektu je jeho aktivní zapojení při plánování a organizaci workshopů a dalších eventů pro firmy. Tím šetří čas a energii ostatním členům projektového týmu, kteří se mohou soustředit na samotný výzkum a optimalizaci jeho výsledků pro různé obory firemního sektoru.

 

Více o projektu.

 

Projekt AM SURF je podpořen z prostředků EU v rámci programu Interreg Bayern - Česko 2021-2027.