DEN KLASTRŮ V JIHOMORAVSKÉM KRAJI PŘIVÍTAL 70 ODBORNÍKŮ, KTEŘÍ DISKUTOVALI O BUDOUCNOSTI INOVACÍ A SPOLUPRÁCI
Dne 16. října 2024 se na Mendelově univerzitě v Brně uskutečnil jedenáctý ročník Dne klastrů. Akci organizovala Národní klastrová asociace, CREA Hydro&Energy a Mendelova univerzita v Brně. Záštitu nad akcí udělilo město Brno a Jihomoravský kraj.
Den klastrů v Jihomoravském kraji přivítal sedmdesát odborníků z klastrového prostředí a odborné veřejnosti, kteří diskutovali o budoucnosti inovacích, spolupráci, úspěších klastrových organizacích a jejich členů. Vybraní NCA členové byli podpořeni členskými firmami, které během panelové diskuze představily své technologie a spolupráci s klastry.
Hlavním tématem letošního Dne klastrů byl Technologický transfer v praxi: Klastr jako facilitátor inovací a transferu technologií.
Prezident Národní klastrové asociace (NCA), Jiří Herinek, společně s viceprezidentem NCA, Ivem Říhou přivítali účastníky a dali prostor zástupcům z Mendelovy univerzity, Jihomoravského kraje, města Brna, Ministerstva průmyslu a obchodu a ministrovi pro vědu, výzkum a inovace (video záznam).
Klíčová sdělení z úvodní zdravice
Jiří Herinek, prezident NCA: „V klastrovém prostředí se pohybuji přes pět let a za tu dobu jsem viděl mnoho. Klastry se posunuly vpřed a můžeme je považovat za vyspělé organizace. Klastrové organizace rostou a získávají známky excelence. Udělali jste mnoho práce a máte za sebou skvělé výsledky, které si dnes představíme.“
Ivo Říha, viceprezident NCA: "„Postoupili jsme ve spolupráci s regiony, což pro nás má velký význam. Volby nás nutí sledovat aktuální dění a objevovat nové příležitosti. V krajích řešíme projekty, jako je roadshow kyberbezpečnosti a SmartCities, které fungují nejen v Česku, ale i na Slovensku. Dnešní akce je o vás, o vašich úspěších ve vědě a výzkumu a o vašich zkušenostech s propojováním členů klastrů.“
Petr Očko vrchní ředitel Sekce digitalizace a inovací, Ministerstvo průmyslu a obchodu: „Klastry jsou klíčovými kontaktními body pro inovační prostředí v jednotlivých oblastech. Těší nás rostoucí počet funkčních klastrů
i zvyšování kvality jejich služeb. Spolupráce s klastry je důležitá a jsme rádi, že funguje. Podpora ministerstva je klíčová, protože klastry hrají významnou roli v nastavování inovačního prostředí.“
Anna Putnová, zastupitelka města Brno pro oblast inovací a spolupráce s výzkumnými organizacemi: „Město Brno za posledních 15 let hodně investovalo do inovací, a to jak finančně, tak energeticky, s investicemi ve výši téměř 1 miliardy Kč. Brněnské klastry podporujeme přímou i nepřímou formou a jsme rádi za tyto příležitosti.“
Marek Ženíšek, ministr pro vědu, výzkum a inovace (video záznam): „Den klastrů představuje skvělou příležitost ke sdílení úspěchů a zkušeností, ale také k reflexi toho, co se daří a kde se naopak můžeme dále posouvat. Klastry hrají v naší ekonomice klíčovou roli a jsou důkazem toho, jak efektivní spolupráce mezi firmami, výzkumnými organizacemi a veřejnými institucemi může přinášet inovace, které by jinak zůstaly jen na papíře. Překonávají také mezeru mezi výzkumem a jeho praktickým uplatněním, čímž pomáhají s transferem znalostí. Je třeba si uvědomit, že úspěch klastrů není jen o jednotlivcích nebo firmách, ale o vzájemné důvěře, kterou vytváříme. Akce, jako ta dnešní, jsou v budování těchto vztahů neocenitelné."
Během sekce Technologický transfer v praxi: Klastr jako facilitátor inovací a transferu technologií Martin Klimek, prorektor pro strategii, udržitelnost a účelovou činnost na Mendelově univerzitě v Brně, vysvětlil, jak může být univerzita vynikajícím partnerem pro průmysl. Břetislav Skácel z CREA Hydro&Energy se zabýval využíváním výsledků výzkumu a vývoje v praxi v oblasti vodního hospodářství.
Během panelové diskuze představily klastrové organizace své členy a vybrané technologie. Tématem panelové diskuze bylo: Klastry jako prostředník při transferu technologií – příklady z praxe.
Petr Přikryl, Český optický klastr, z.s. + Radek Janský, ZEBR s.r.o.
V současné době dochází k prudkému rozvoji a komerčnímu využití Ramanových spektrometrů pro analytické, biologické, medicínské a další aplikace. Existuje celá řada firem, která produkuje velkou škálu Ramanových spektrometrů. Žádný z těchto výrobců nenabízí spektrometry, který by byl schopen měřit spolehlivě Ramanovu optickou aktivitu. Relativně malá spolehlivost komerčních zařízení doposud bránila širšímu uplatnění Ramanovy optické spektroskopie v praxi. Náš spektrometr toto dokáže. Jde o unikátní zařízení, pomocí něhož je možné získat data využitelná v oblastech studia struktury biomolekul, kvantové chemie, určení enantiomerní čistoty chirálních látek ve farmaceutickém průmyslu a dalších příbuzných oblastech.
Co je Ramanova optická aktivita
Ramanova optická aktivita (ROA) spočívá v měření malého rozdílu mezi pravotočivě a levotočivě kruhově polarizovaným zářením v Ramanově rozptylu. Jde experimentálně náročnou analytickou techniku, která je ale citlivá k chiralitě molekul a získané informace je často nemožné dosáhnout jinými metodami. Ideálními zkoumanými systémy jsou biologicky zajímavé molekuly (chirální léčiva, proteiny, nukleové kyseliny, polysacharidy, viry) a Ramanova optická aktivita jako analytická technika tak v sobě skrývá obrovský potenciál.
Břetislav Skácel, CREA Hydri&Energy z.s. + Lubomír Procházka, GEOtest, a.s
Laboratoře Crea Geotest Brno provedly řadu testů na zobrazených smykových přístrojích (viz foto), které patří mezi důležité nástroje pro inženýrskogeologické průzkumy podloží významných infrastrukturních projektů. Další vybavení laboratoře, jako jsou lisy pro laboratorní testy mechaniky hornin, se také podílelo na důležitých průzkumech, například pro linku metra D v Praze, VD Vlachovice, geotechnické průzkumy dálnic a železnic, letiště Václava Havla nebo na posouzení hornin měděného dolu Erdenet v Mongolsku.
Luboš Komárek, NANOPROGRESS z.s. + Karel Havlíček, Nanotech dynamics s.r.o.
Zařízení pro výrobu kompozitních lineárních nanovlákenných úvarů založené na světově unikátní technologii produkce nanovláken využívající střídavý proud skládajících se z jádrové příze či filamentu jež je obklopen nanovlákennou vrstvou. Zařízení má vysokou výrobnost převážně díky implementaci vyššího počtu elektrod a sofistikované stabilizaci pro zvýšení adheze nanovlákenného obalu na nosné přízi. Stejně tak jako jeho laboratorní verze, je schopno zpracovávat širokou škálu polymerů.
Vítězslav Gaja, Klastr českých nábytkářů, družstvo + Jaroslav Pehal, NADOP-VÝROBA NÁBYTKU, a.s.
Transfer technologie:
- Výběr, spolupráce na vývoji a zprostředkování nákupu nejnovější techniky pro výrobu nábytku.
- Vlastní VaV v oblasti Zvýšení efektivity výroby ve smyslu iniciativy Průmysl 4.0 v rámci spolupráce KČN s firmami které se zabývají výzkumem a vývojem v této oblasti a disponují VaV kapacitami a VAV organizacemi.
- Transfer výstupů z VaV mezi členy KČN – Ověřené technologie, SW modely.
- Konkrétní přínosy pro členy KČN – úspora časů, financí, lidských kapacit.
- Další osvěta mezi členy KČN formou workshopu – Průmysl 4.0 v nábytkářském
a dřevařském průmyslu, matchmakingu – Zavedení pokročilých technologií,
a hackathonu.
Ocenění ZLATÝ KLASTR letos získal klastr CREA Hydro&Energy za významný přínos v oblasti inovací a za mezinárodní prosazení českých subjektů ve vodohospodářském sektoru. Ocenění převzal předseda výboru, Ing. Břetislav Skácel.
Čestné ocenění za podporu rozvoje a inovace ve firmách získal Moravskoslezský automobilový klastr, z.s. (AUTOKLASTR). Ocenění převzal výkonný ředitel, Ing. Libor Dobeš. Autoklastr získal ocenění s přihlášeným příkladem dobré praxe: Podpora vývoje software pro pokročilé plánování výroby s využitím AI „Biomorfní továrny“ pro společnost Cerebrica a LARS Chemie (využití voucheru z projektu Eurocluster RESIST ve výši 60 000 €).
Čestné ocenění za rozvoj internacionalizace a propagace ČR získal Klastr MECHATRONIKA, z.s. Ocenění převzal prezident výkonné rady, Ing. Michal Zemko. Klastr MECHATRONIKA získal ocenění s přihlášeným příkladem dobré praxe: Nový koncept „table-top“ výstavy v česko-německém pohraničí Setkání branží se aktivně účastnilo 80 firem a výzkumných institucí. Přímo na akci se domluvily 2 zakázky, další jsou rozjednané.
Ocenění za podporu a rozvoj vzdělávání získala Česká obuvnická a kožedělná asociace. Ocenění převzala Ing. Marcela Melichárková, obuvnický technik a projektový pracovník. Česká obuvnická a kožedělná asociace získala ocenění s přihlášeným příkladem dobré praxe: Iniciovala vznik pracovní skupiny, jejímž výsledkem je připravený nový maturitní obor „Technické lyceum – zaměření obuvnická a plastikářská výroba“. Díky fundrisingu získáno 200 000 Kč na propagaci. Obor se otevře ve školním roce 2025/2026 pro 20 studentů.
Ocenění za rozvoj regionálního inovačního prostředí získal CLUTEX - Klastr Technické textilie, z.s. Ocenění převzala Ing. Petra Dufková, projektová manažerka. CLUTEX - Klastr Technické textilie,z.s. získal ocenění s přihlášeným příkladem dobré praxe: Zapojení do vývoje inovativního přístupu k recyklaci textilu. Technická univerzita v Liberci a sociální družstvo Diakonie Broumov vyzkoušeli recyklaci celého oděvu. Výsledkem je nový materiál, ze kterého byly vyrobeny ramínka na šaty a stavební desky.
Ocenění za dlouhodobou podporu spolupráce firem a výzkumných institucí, excelentní výzkum a rozvoj českého klastrového prostředí získal klastr NANOPROGRESS, z.s. Ocenění převzal předseda představenstva, Ing. Luboš Komárek. MSc.
Během sekce Inspirace pro každodenní praxi a strategická rozhodnutí manažerů klastrů a jejich týmů zástupci sdíleli praktické tipy, zdůrazňující úspěchy a poučení z výzev.
Vendula Doubravská z Moravského leteckého klastru se podělila o poznatky ze zkušeností s obchodními misemi. Lucia Haraslínová z Klastru českých nábytkářů rozšířila téma skupinových návštěv na zahraničních veletrzích a příchozích misí, s důrazem na jejich přínosy pro členy klastru. Renata Pfefferová z Národní klastrové asociace poskytla praktické tipy na využití ChatGPT a ukázala, jak tento nástroj může klastrům pomoci při psaní newsletterů, článků a příspěvků na sociální sítě. Lucie Mezníková z Českého optického klastru hovořila o možnostech LinkedInu. Hana Gabrielová z Českého konopného klastru se věnovala tématu Vědecké rady a Luboš Komárek z Nanoprogress vysvětlil, proč by v projektových návrzích neměly chybět klíčové prvky.
Den klastrů byl zakončen hned několika exkurzemi Mendelovy univerzity - Pivovarství a sladařství / Univerzitní minipivovar Johann, Dřevařské technologie / Dřevařské dílny, Botanická zahrada a arboretum a společenským večerem.