Modus | Home page

Český 3D tisk v prestižním časopise Wohlers Report

Novinka

Aditivní výroba (3D tisk) je jednou z pokročilých technologií, se kterou se setkává čím dál více firem
ve své praxi.


Může pomoci zefektivnit stávající technologické procesy nebo může nahradit konvenční výrobu některých dílů a usnadnit tak dostupnost dílů i při nejistých dodávkách základního materiálu ze zahraničí. České technologické platformě pro aditivní výrobu (ČTPAV) se podařilo přizvat ke spolupráci mezinárodní organizací ASTM, a tak významně podpořit rozvoj aditivních výroby v Česku. V průmyslové praxi hrají v dnešní době velmi důležitou roli také u těchto nových a pokročilých technologií mezinárodní standardy a normy. ASTM
(společně s ISO) právě tyto normy zpracovává a je díky tomu v každodenním kontaktu s praxí a aktuálními trendy. ČTPAV přizvala ASTM ke spolupráci, a nabídla tak českým firmám a univerzitám jedinečnou možnost osobního kontaktu s jejími odborníky. Během dvou workshopů a následných online setkání se čeští účastníci
dozvěděli se o aktuálních trendech a nově vznikajících standardech „z první ruky“. ČTPAV otevřela českým firmám příležitost pochlubit se vlastními úspěchy v oblasti aditivních technologií. Spolupráce s ASTM a její reference na mezinárodních veletrzích jsou pro české podniky silnou podporou. Konkrétním výsledkem těchto diskuzí a další spolupráce ČTPAV s ASTM je také možnost informovat o vývoji českého 3D tisku v prestižním odborném časopise Wohlers Report, který dlouhodobě mapuje celosvětové trendy a vývoj aditivních technologií. Až do letošního roku byla střední Evropa zastoupena pouze příklady z Maďarska a Polska. „Věříme, že informace ve Wohlers Report pomohou posunout českou aditivní výrobu o velký kus dopředu. Pro řadu celosvětově významných firem je tento časopis důležitým zdrojem informací při plánování dalších inovací nebo když se rozhlížení po nových partnerech na spolupráci,“ shrnuje úspěch ČTPAV prezident Klastru MECHATRONIKA, pan Michal Zemko.

 


Česká technologická platforma pro aditivní výrobu se bude i nadále snažit o šíření povědomí o těchto pokročilých technologiích a o všestrannou podporu v jejich zavádění. Hlavním přínosem ČTPAV je její schopnost propojovat podniky a akademickou sféru nejen v českém prostředí a v Evropě, partnerství s ASTM pomůže českým podnikům otevřít dveře do celého světa. ČTPAV bude také pokračovat v pořádání odborných workshopů i online seminářích, které pomohou šířit informace o aktuálních pokrocích v rámci širší veřejnosti.

Česká technologická platforma pro aditivní výrobu působí v rámci Klastru MECHATRONIKA, z.s. Klastr působí jako platforma pro spolupráci podniků, výzkumných organizací a škol v oblasti mechatroniky a návazných oborech. Podporuje inovace a rozvoj místních průmyslových podniků. Klastr MECHATRONIKA je členem Národní klastrové asociace (NCA) a nabízí tak svým členům nové příležitosti ke spolupráci s dalšími českými i evropskými podniky.


Bc. Kateřina Podaná, katerina.podana@klastrmechatronika.cz, +420 777 085 704, ww.klastrmechatronika.cz