ENERGOKLASTR, člen Národní klastrové asociace, je zakladatelem špičkového vědeckotechnického centra

V Jihlavě vyroste do roku 2014 nový Vědeckotechnický park (VTP) a Centrum pro transfer technologií (CTT) Vysočina. Zaměří se především na energetiku a jeho provozovatelé si slibují, že se díky tomu stane jedním z klíčových technologických pracovišť v zemi. Celkem do něj investují přes 400 milionů korun. V rámci vědeckotechnického parku vznikne více než 50 pracovních místdalších 150—200 pozic by se mělo objevit u spolupracujících firem.

\\\"Výzkum a vývoj v oblasti energetiky má pro Českou republiku strategický význam. V nejbližších letech tento sektor čekají nejen v České republice rozsáhlé investice a je proto klíčové, abychom mohli využít nejmodernějších technologií domácích firem. Vznikající vědeckotechnický park a centrum pro transfer technologií také podpoří rozvoj mladých talentů v oblasti energetiky, což je přesně v souladu s připravovanou energetickou koncepcí, která se zabývá i tím, jak připravit potřebnou novou generaci specialistů pro českou energetiku,\\\" říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR projekt podpořilo prostřednictvím Operačního programu Podnikání a inovace. \\\"Spolupráce s CTT Vysočina pomůže nastartovat hlavně malé a střední firmy, které tu budou moci uskutečnit svoje inovační plány. Projekt proto získá podporu bezmála 300 milionů korun,\\\" vysvětluje ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko.

Projekt zastřešuje sdružení Energoklastr — síť vzájemně propojených společností, institucí a organizací, které díky vzájemné spolupráci upevňují a posilují svoji pozici v českém i zahraničním prostředí.. \\\"Jedinečnost projektu spočívá v možnosti otestovat výsledky špičkového výzkumu v reálném prostředí a následně je uvést do praxe,\\\" říká předseda Energoklastru Jan Rakušan. Hlavními partnery CTT Vysočina jsou Mendelova univerzita v Brně a pražské České vysoké učení technické (ČVUT). K dalším partnerům patří například Centrum pro vývoj, výzkum a inovace (CVVI). Finančním partnerem se stala Komerční banka.

Hlavní oblastí zájmu vědeckotechnického centra bude energetický sektor — snižování energetické náročnosti, materiálové inženýrství nebo využívání biomasy. Jednotlivé laboratoře se zaměří také na využití bioplynu v energetice či experimentální vývoj a výrobu tenkých vrstev. Nedílnou součástí záměru je i provozování centra transferu technologií a podnikatelského inkubátoru. \\\"Projekt nám dovolí uplatnit teoretické znalosti a odbornost našich pracovníků přímo ve spolupráci s praxí,\\\" říká děkan fakulty elektrotechniky ČVUT a předseda správní rady Energoklastru CTT Vysočina Boris Šimák. \\\"Získáme tím kvalitnější zázemí pro vlastní výzkum a vývoj,\\\" dodává Šimák.

\\\"Program Prosperita, ze kterého získalo jihlavské centrum podporu, pomáhá v České republice budovat špičkové laboratoře pro aplikovaný výzkum a zázemí pro inovační podniky. Program je také právě teď zřejmě už naposled otevřený pro nové projekty — ty poslední bude možné přihlásit do konce letošního července,\\\" dodává Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.

Značný přínos si od CTT Vysočina slibují i zástupci místních samospráv. Podle jihlavského primátora Jaroslava Vymazala se vysočinská metropole může těšit na příliv vysokoškolsky vzdělaných lidí, což bude mít příznivý dopad na místní podnikání i školství. \\\"Také nám tento projekt pomůže zvýšit zaměstnanost,” doplňuje jej náměstek hejtmana kraje Vysočina Libor Joukl.

Zdroj: Mgr. Pavel Vlček, tiskový mluvčí, Ministerstvo průmyslu a obchodu